Vymáhanie dlhu od dlžníka, ktorý vyhlási osobný bankrot

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Žilina

Otázka: Vymáhanie dlhu od dlžníka, ktorý vyhlási osobný bankrot

Dobrý deň, prosím o informáciu ohľadom vymáhania dlhu, keď dlžník vyhlási osobný bankrot. Tiež by som chcela vedieť, či sú podpísané čestné prehlásenia, ktoré nie sú overené u notára, právoplatné. Zaujímá ma tiež doba premlčania od poskytnutia pôžičky. K dispozícii mám podpísané, no neoverené čestné prehlásenie o pôžičke, listy o upozornení, že doba, na ktorú sme sa dohodli, uplynula, a maily, v ktorých opakovane žiadam o splácanie dlhu. Dlh mal byť splatený do konca roku 2014. Prosím, je ešte možné v tejto veci niečo urobiť? Ak áno, prosím, ozvite sa mi. Za informácie vopred veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie dlhu od dlžníka, ktorý vyhlási osobný bankrot

Dobrý deň,

v prípade, ak bol vyhlásený konkurz na majetok dlžníka - fyzickej osoby (v praxi označovaný ako osobný bankrot) a chcete si uplatňovať voči takémuto dlžníkovi svoju pohľadávku, je potrebné prihlásiť ju do konkurzu u správcu, ktorého súd ustanovil do funkcie v uznesení o vyhlásení konkurzu - všetky takéto uznesenia sa uverejňujú v Obchodnom vestníku, ktorého elektronická verzia je voľne dostupná na internetovej stránke Ministerstva spravodlivosti SR.

Na základe výšky majetku dlžníka, resp. jeho speňaženia správca určí na konci konkurzného konania rozvrh výťažku, v ktorom sa určí, ktorý veriteľ bude v akej miere uspokojený. Miera uspokojenia bude závisieť napr. od toho, či je jeho pohľadávka zabezpečená (napr. záložným právom) alebo zabazpečená nie je. V prípade nemajetných dlžníkov nebude miera uspokojenia pohľadávky (najmä ak nie je zabezpečená) vysoká.

Akékoľvek listiny, hoci neoverené, no riadne podpísané sú platné, pokým by sa samozrejme v prípadnom súdnom či inom konaní nepreukázal opak. Na platnosť zmluvy o pôžičke a pod. sa ale úradné osvedčenie podpisov nevyžaduje.

Čo sa týka premlčacej doby, tá je v prípade zmlúv o pôžičke trojročná a začína plynúť dňom nasledujúcim po dohodnutom dni splatnosti. Ak ste si napr. dohodli ako deň splatnosti 31.12.2014, premlčacia doba začala plynúť 01.01.2015 a premlčí sa 01.01.2018.