Dobrý deň, z otázky vyplýva, že Váš manžel je výlučným vlastníkom bytu, ktorý andobudol pred uzavretím manželstva. Uvádzame, že Vám ako manželke vzniklo odvodené právo bývania v uvedenom byte, čo vyplýva z ust. 18 Zákona o rodine, podľa ktorého povinnosťou manželov je žiť spolu. Manžel Vás teda za trvania manželstva a ani v prípade rozvodu nemôže vyhodiť z bytu.
Ak by došlo k rozvodu manželstva, nie ste povinná Vy sa z bytu vysťahovať. Boli by ste povinná tak urobiť len na základe súdneho rozhodnutia, súd by však zrejme aj určil, že ste povinná tak urobiť len v prípade, že bývalý manžel je povinný Vám zabezepčiť náhradné bývania /nie teda byt do Vášho válučného vlastníctva, ale nájsť náhradný byt napr. nájom bytu/. Ak by ste povinnosť nesplnili aj napriek zabepečeniu náhradného bývania, potom už bývalý manžel by musel podať návrh na vypratanie nehnuteľnosti cestou súdneho exekútora.
Rovnako v prípade rozvodu manželstva máte právny nárok na vrátenie investícií do bytu, i keď išlo o byt manžela, išlo o investíciu do cudzej nehnuteľnosti, čo vyplýva z ust. § 150 Obč. zákonníka :
"Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.
Dcéru vyhodiť z bybo by to mohlo zakladať aj spáchanie niektorého z trestných činov v zmysle ust. § 205 a nasl. Trestného zákona /trestné činy proti rodine a mládeži/.
V prípade potreby kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.