Vyhodenie matky s neplnoletými deťmi z bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Vyhodenie matky s neplnoletými deťmi z bytu

Dobrý deň. Moji rodičia sú rozvedení a ja spolu s bratom a mamou bývame u deda. Problém spočíva v tom, že dedo, ktorý je otec mojej mamy, sa s ňou už dávnejšie často hádal a teraz už ani nerozprávajú a robia si rôzne naprieky. Dôsledkom toho je, že dedo sa často vyhráža, že nás vyhodí z domu. Chcem sa teda spýtať, či je to možné. Moja mama síce ten byt nevlastní, keďže sa vzdala dedičstva po jej mame vo prospech deda, ale musí sa starať o dve neplnoleté deti vo veku 14 a 13 rokov. Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Vyhodenie matky s neplnoletými deťmi z bytu

Dobrý deň,

Vášmu starému otcovi ako vlastníkovi bytu vyplývajú z vlastníckeho práva viaceré oprávnenie - najmä môže bytom voľne disponovať, užívať ho a držať. Váš starý otec je teda oprávnený sám ako vlastník užívať celý byt - v tomto smere sa jeho obývanie inými osobami v prípade, ak s tým vlastník bytu nesúhlasí, považuje za neoprávnený zásah do vlastníckeho práva. Proti tomuto zásahu sa môže v prípade, ak by chcel, aby sa Vaša matka spolu so svojimi deťmi odsťahovala a ona by tak neurobila, brániť na súde žalobou na vypratanie nehnuteľnosti.

Je potrebné ale uviesť, že ak je Vaša matka spolu s Vami v určitej výnimočnej situácii (ktorá ale nemôže spočívať len v tom, že sama byt nevlastní, ale museli by byť u nej výnimočné dôvody, pre ktoré si nie je ani objektívne schopná zabezpečiť iné bývanie - a to vrátane prenájmu iného bytu a pod.) mohol by súd žalobu na vypratanie nehnuteľnosti zamietnuť pre výkon (vlastníckeho) práva Vaším starým otcom v rozpore s dobrými mravmi (§ 126 v spojení s § 3 ods. 1 Občianskeho zákonníka).

Ak teda napr. Vaša matka pracuje, má stabilný príjem a bola by teda schopná zabezpečiť si iné bývanie - napr. prenájom, spravidla nie sú len za takýchto okolností naplnené dôvody na to, aby súd žalobu o vypratanie nehnuteľnosti, ktorou sa môže Váš starý otec domáhať Vášho vysťahovania v prípade ak tak dobrovoľne neurobíte na základe prejavu jeho vôle, zamietol.