Vydieranie bývalým priateľom z dôvodu neplatenia dlhov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Vydieranie bývalým priateľom z dôvodu neplatenia dlhov

Dobrý deň, mám vážny problém. Sedem rokov som žila so svojím priateľom v spoločnej domácnosti. Počas tohto obdobia sme si museli požičiavať finančné prostriedky, raz od jeho rodiny, raz od mojej a navyše som sa ešte aj behom týchto sedem rokov zadlžila u bankových a nebankových subjektov. Teraz mám však vážny problém. Odišla som od neho a zistila som, že má množstvo nedoplatkov a založené zlato v záložni. Vydiera ma, že ak mu nebudem dávať peniaze, jeho rodina ma bude ťahať po súdoch a podá na mňa trestné oznámenie na políciu. Mám strach, neviem, čo mám robiť a preto prosím o radu. Ďakujem.

Odpoveď: Vydieranie bývalým priateľom z dôvodu neplatenia dlhov

Dobrý deň, skutková podstata trestného činu vydierania je naplnená vtedy, ak niekto iného násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy núti iného, aby niečo konal, opomenul alebo strpel. Z Vášho opisu vyplýva, že jeho konania môže napĺňať znaky vydierania, avšak Váš prípade je špecifický v tom, že Vy máte zmluvnú povinnosť vrátiť požičané peniaze od jednej či druhej rodiny a tiež ostatným veriteľom. Predpokladám však, že tieto dlhy nesplácate dobrovoľne, a preto sa Vám Váš priateľ začal vyhrážať. Neplnenie si Vašich zmluvných povinností však jeho konanie neospravedlňuje a ani neodôvodňuje. V prípade, že by ste na najbližšom orgáne PZ SR podali oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu, orgány činné v trestnom konaní by sa týmito skutočnosťami začali zaoberať z úradnej povinnosti a mali by zo zákona povinnosť preveriť toto Vaše oznámenie. Možno samotné preverenie a jeho vypočutie by na neho zapôsobilo a prestal by sa Vám vyhrážať. Rovnako ak by on na Vás podal trestné oznámenie, neplatenie svojich dlhov nie je trestným činom.