Bezdôvodné obohatenie spoluvlastníka

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo,

Otázka: Bezdôvodné obohatenie spoluvlastníka

Dobrý deň, potrebujem radu. Som spoluvlastníkom pozemku (lesa) spolu s ďalšími. Stalo sa, že títo spoluvlastníci vyrúbali a predali značnú časť dreva bez toho, aby ma o tom nejakým spôsobom informovali, či mi dali podiel na zisku. Môžem od nich požadovať náhradu za bezdôvodné obohatenie? Ďakujem.

Odpoveď: Bezdôvodné obohatenie spoluvlastníka

Dobrý deň,

je možné žiadať občiansko-právnou žalobou vydanie bezdôvodného obohatenia alebo podať trestné oznámenie za krádež. Pretože podľa ustálenej súdnej praxe je krádežou aj konanie, ktoré popisujete. Najvyšší súd ČR sa vyslovil, že v prípade takéhoto konania môžete žiadať vydanie bezdôvodného obohatenia od ktoréhokoľvek spoluvlastníka.

Rozsudok NS ČR sp. zn. 33 Odo 85/2002

Pri bezdôvodnom obohatení podielových spoluvlastníkov môže žalobca žiadať celé plnenie od ktoréhokoľvek spoluvlastníka.