Vydanie bezdôvodného obohatenia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Vydanie bezdôvodného obohatenia

Dobrý deň, už 12 rokov bývam u sestry v rodinnej vile, ktorá má 8 izieb a 3 bytové jednotky. Ona dom postavila a teraz žije v zahraničí. Ústne mi dala na doživotie 2+1 izbu, o čom vie celá rodina. Predstavovala ma ako kontaktnú osobu v plynárni, elektrárni a všade inde, uviedla moje telefónne číslo. Hradím náklady na celý osemizbový dom (mám všetky účty), hoci využívam len dve izby. Starám sa o všetko, čo sa týka domu, dokonca mi na jeden rok dala platiť nájom bez nájomnej zmluvy. Teraz je dom na predaj, ale nechala ma v ňom bývať, aby nebol vykradený a aby som ho udržiavala. Keď sa predá, nemám kam ísť. Preto by som sa chcela spýtať, či môžem súdnou cestou žiadať o vrátenie peňazí za 12-ročné platby. Ďakujem.

Odpoveď: Vydanie bezdôvodného obohatenia

Dobrý deň. Vždy, keď sa uvažuje nad uplatnením práva na vydanie bezdôvodného obohatenia súdnou cestou, základom je v prvom rade preskúmať premlčaciu lehotu. Pri bezdôvodnom obohatení totiž platí kratšia, iba dvojročná premlčacia lehota. Preto vo všeobecnosti platí, že nároky vyplývajúce z bezdôvodného obohatenia môžete žiadať iba dva roky spätne. V opačnom prípade by ste sa vystavili riziku, že druhá strana by vzniesla námietku premlčania.

Nad rámec Vašej otázky je nutné zdôrazniť, že aj na Vašej strane sa dá uvažovať nad bezdôvodným obohatením. Aj Vaša sestra by si totiž voči Vám mohla nárokovať vydanie bezdôvodného obohatenia spočívajúce v bežnom nájomnom za Vami užívané priestory. Aj v tomto prípade platí, že takéto nároky si môže uplatniť iba dva roky spätne, pretože aj Vy by ste sa inak mohli brániť na súde námietkou premlčania.