POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Nevrátila som peniaze, pôjdem do väzenia?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Nevrátila som peniaze, pôjdem do väzenia?

Dobrý deň. V januári som požiadala kamaráta o pomoc a on mi ochotne pomohol, požičiav mi 1300 EUR. Chcela som mu peniaze vrátiť naraz, ale nastali komplikácie, ako to býva v dnešnej dobe. Preťahovala som ho, pretože som si myslela, že situáciu vyriešim sama. Nikdy som mu nepovedala, že dlh nechcem splatiť. Dokonca som mu vrátila 470 EUR, no on napriek tomu chce podať trestné oznámenie. Veľmi sa toho obávam. Nikdy som ho neurážala, nezachovala som sa k nemu zle ani som nenapísala, že peniaze nevrátim. Prosím, čo mám ďalej robiť? Hrozí mi väzenie?

Odpoveď: Nevrátila som peniaze, pôjdem do väzenia?

Dobrý deň. S veľkou pravdepodobnosťou do väzenia nepôjdete. V tomto prípade by mohlo ísť o trestný čin podvodu, ale len vtedy ak by sa Vám preukázalo, že ste už v čase, keď Vám peniaze požičal vedeli, že mu ich nevrátite. A toto sa preukázať nepodarí, nakoľko ako ste uviedli, časť pôžičky ste mu vrátili. Takže si myslím, že trestné oznámenie, ak by bolo podané bude odmietnuté, prípadne ak by začalo trestné stíhanie, tak by bolo zastavené, nakoľko v tomto prípade nejde o trestný čin. Skôr by ste sa mohli pokúsiť s ním dohodnúť na podpísaní zmluvy o urovnaní, kde sa zaviažete, že do určitej doby mu peniaze vrátite, prípadne sa dohodnete na splátkovom kalendári. Nech má aj on istotu, že ho nemáte v úmysle podviesť, ale si svoj záväzok riadne splníte. S vypracovaním dohody Vám pomôže mediátor, ale aj advokát.