Možno podať trestné oznámenie pre urážky?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Prešov

Otázka: Možno podať trestné oznámenie pre urážky?

Je možné podať na suseda trestné oznámenie za to, že vulgárne urážal moju manželku, môjho otca, proste celú rodinu?

Odpoveď: Možno podať trestné oznámenie pre urážky?

Dobrý deň, samotné slovné urážky spravidla nie sú spôsobilé na založenie trestnej zodpovednosti pre páchateľa. Nie je však vylúčený postih v priestupkovom konaní. Podľa § 49 ods. 1 pís. s) zákona o priestupkoch, priestupku proti občianskemu spolunažívaniu sa dopustí ten, kto inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech. V prípade, že sa cítite byť dotknutý na svojich právach, podajte oznámenie pre podozrenie zo spáchania horeuvedeného priestupku okresnému úradu, v obvode ktorého mal byť priestupok spáchaný.