Možno podať spoločné trestné oznámenie?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Možno podať spoločné trestné oznámenie?

Bola som oklamaná na internetovom bazári. Keďže išlo o škodu vo výške 80 €, bol to klasifikovaný ako priestupok proti majetku. Avšak našla som ďalšie oklamané osoby, ktoré boli rovnako ako ja podvedené, a súhrnná suma škody už presahuje 266 €. Je možné podať spoločné trestné oznámenie? Dodávam, že podvodník stále pokračuje v podvodoch.

Odpoveď: Možno podať spoločné trestné oznámenie?

Dobrý deň, trestné oznámenie môžu podať aj viacerí poškodení spoločne. V trestnom oznámení taktiež možno označiť aj skutočnosti, z ktorých vyplýva, že podozrivá osoba sa dopustila trestného konania a vo vzťahu k ďalším konkrétnym osobám. Aj keď v každom jednotlivom prípade by z hľadiska spôsobenej škody bolo možné postihnúť páchateľa len za spáchanie priestupku, v trestnom práve sa konanie páchateľa môže posudzovať spoločne ako jeden skutok so sčítaním spôsobených škôd. Podľa § 122 ods. 10 Trestného zákona, za pokračovací trestný čin sa považuje, ak páchateľ pokračoval v páchaní toho istého trestného činu. Trestnosť všetkých čiastkových útokov sa posudzuje ako jeden trestný čin, ak všetky čiastkové útoky toho istého páchateľa spája objektívna súvislosť v čase, spôsobe ich páchania a v predmete útoku, ako aj subjektívna súvislosť, najmä jednotiaci zámer páchateľa spáchať uvedený trestný čin.