Upomienka z banky, čo mám robiť?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Košice

Otázka: Upomienka z banky, čo mám robiť?

Dobrý deň, chcel by som poprosiť o radu. Dostal som upomienku za nezaplatenie úveru, pretože som nemal dostatok krytia na účte a platba sa nezrealizovala. Následne som navštívil pobočku svojej banky s otázkou, ako postupovať. Tam mi povedali, že ak nemám dostatok krytia na účte, budem dostal pokutu. Túto správu som dostal a skutočnosť sa potvrdila. Vysvetlil som im moju situáciu, že výplatu dostanem k určitému dňu a že vtedy všetko vyplatím súčasne. Môžem počítať s výplatou budúc piatok alebo najneskôr v pondelok. Chcel by som vedieť, ako postupovať, aby som sa vyhol prípadnej exekúcii. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Upomienka z banky, čo mám robiť?

Dobrý deň,

to že dostanete od banky upomienku neznamená, že banka môže hneď podať návrh na exekúciu. Najskôr by muselo prebehnúť súdne konanie, v ktorom by súd určil, že ste povinný uhradiť danú sumu. Až keď by ste si svoju povinnosť nesplnili, potom by sa veriteľ-banka, mohol obrátiť na exekútora a požadovať vymoženie nedoplatku. Odporúčam však dohodnúť sa s bankou na zmene splatnosti splátok, kvôli tomu, že Vám výplata nechodí včas, resp. si vytvoriť určitú rezervu, aby už podobná situácia nenastala.