POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Uplatnenie zákonného predkupného práva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Košice

Otázka: Uplatnenie zákonného predkupného práva

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť v mene mojej mamy o výklad k nároku na uplatnenie zákonného predkupného práva. Moja mama je vlastníčkou 1/4 podielu v nehnuteľnosti. Jeden zo spoluvlastníkov predal svoj podiel, vo výške 1/8, tretej osobe, a to bez toho, aby informoval ostatných spoluvlastníkov a bez ponúkania im svojho podielu na odpredaj. Nový spoluvlastník už má svoj podiel zapísaný v katastri nehnuteľností. Mama chce uplatniť svoje zákonné predkupné právo a odvolať platnosť prevodu podaním žaloby. Je možné, aby mama uplatnila nárok na celý 1/8 podiel alebo môže uplatniť nárok len na 1/4 z 1/8 podielu, teda len v takom rozsahu, aký je jej podiel v nehnuteľnosti? Je nutné, aby mama mala súhlas ostatných spoluvlastníkov na podanie žaloby a uplatnenie svojho nároku? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Uplatnenie zákonného predkupného práva

Dobrý deň, Vaša mama nepotrebuje súhlas ostatných spoluvlastníkov na podanie žaloby na súd. Domáhať sa svojho predkupného práva môže len v rozsahu podielu, ktorý na ňu pripadá v pomere k už predanému pozemku, teda 1/4 z 1/8.

Možnosťou na jej strane je osloviť ostatných spoluvlastníkov nehnuteľnosti, ktorých predkupné právo bolo rovnako porušené, aby sa vzdali svojho predkupného práva v prospech Vašej matky v zmysle ust. §  140 druhá veta Obč. zákonníka a potom by mohla Vaša mama domáhať sa celého podielu 1/8 od nového podielového spoluvlastníka.

Keďže došlo k porušeniu jej predkupného práva, možnosťou pred podaním žaloby je požiadať vlastníka 1/8 podielu, aby previedol prislúchajúci podiel na Vašu mamu za rovnakých podmienok, za ktorých ho nadobudol on.

Vaša mama ako osoba oprávnená z predkupného práva má v podstate nasledujúce  možnosti :

1./ Vyzvať nového podiel. spoluvlastníka pozemku, aby jej odpredal ním nadobudnutý podiel na pozemku a to za rovnakých podmienok, za ktorý on predmetný podiel kúpil.

2./ Ak spoluvlastník pozemku nebude reagovať v primeranej lehote, vo veci môže podať žalobu na súd o neplatnosť kúpnej zmluvy, kde bude žalovať ako pôvodného podielového spoluvlastníka ako predávajúceho časti pozemku, tak aj nového spoluvlastníka  - kupujúceho. Žalobu treba podať v lehote do 3 rokov (§ 101 Obč. zákonníka).

Na vyporiadanie veci odporúčam kontaktovať advokáta.