Odkedy plynie reklamačná lehota?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Odkedy plynie reklamačná lehota?

Dobrý deň, v zákone o ochrane spotrebiteľa je jasne napísané, že reklamačná lehota 30 dní sa počíta od uplatnenia reklamácie, čiže deň, keď reklamáciu uplatním, je prvým dňom z tridsiatich. Reklamoval som tovar v hodnote 360€. Reklamácia bola uplatnená 19.1.2016 a včera, 18.2.2016, bol teda 31. deň. Priniesol som teda do obchodu žiadosť o vrátenie peňazí a oni tvrdia, že dnes je 30. deň (18.2.2016). Nesúhlasím s tým a už som písal na centrálu obchodu, kde mi odpísali, že podľa zákona lehota začína plynúť nasledujúci deň po uplatnení reklamácie, čo je nesmysel. Aký máte na tento problém názor? Ďakujem.

Odpoveď: Odkedy plynie reklamačná lehota?

Dobrý deň, v zákone o ochrane spotrebiteľa je uvedené, že reklamácie majú vybaviť najneskôr do 30 dní od uplatnenia reklamácie. Avšak nie je tam uvedené akým spôsobom sa má táto lehota počítať. Z toho dôvodu sa na počítanie 30 dní uplatní ustanovenie § 122 Občianskeho zákonníka, kde je uvedené, že lehoty počítané na dni začínajú plynúť dňom nasledujúcim po dni, kedy nastala skutočnosť (udalosť) od ktorej sa má lehota počítať. Ak ste reklamáciu uplatnili 19.02.2016, 30-dňová lehota začala plynúť 20.02.2016. Následne táto lehota uplynie až 18.02.2016 (posledný deň lehoty, posledný deň na vybavenie reklamácie), tak ako Vám bolo povedané v obchode. V tomto smere je potrebné uviesť, že obchodník postupoval v súlade so zákonom.