Tehotná študentka a výživné od otca jej dieťaťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Tehotná študentka a výživné od otca jej dieťaťa

Dobrý deň, Naša maloletá dcéra je tehotná. Keďže ešte stále študuje a nemá zamestnanie, nedokáže sa sama finančne zabezpečiť. Časom sa jej výdavky budú zvyšovať a my s manželkou nemáme dostatok finančných prostriedkov na jej zabezpečenie. Radi by sme sa preto opýtali, či má naša dcéra právo požadovať výživné od otca maloletého dieťaťa, aj keď s ním neplánuje svadbu, alebo to všetko ostáva len na nás s manželkou?

Odpoveď: Tehotná študentka a výživné od otca jej dieťaťa

Dobrý deň prajem,

ak je dotyčný otcom dieťaťa, vznikne mu voči dieťaťu vyživovacia povinnosť v zmysle Zákona o rodine. V zmysle nižšie uvedeného rozhodnutia však Vám, ako rodičom ostane vyživovacia povinnosť voči dcére zachovaná. Podrobnejšie vysvetlenie môžete nájsť v nasledujúcom rozhodnutí:

R 1/1967

Skutočnosť, že matka je maloletá a pripravuje sa štúdiom na svoje budúce povolanie, teda vyživovaciu povinnosť voči nej majú jej rodičia(§ 85 ods. 1ZR; teraz § 62 ods. 1 – pozn. autora), sama o sebe nestačí na to, aby žalovaný bol oslobodený od povinnosti, ktorú mu ako otcovi dieťaťa ukladá § 95 ods. 1 ZR (teraz § 74 ods. 1 – pozn. autora). Na druhej strane to však tiež neznamená, že po dobu určenú v tomto ustanovení vyživovacia povinnosť rodičov maloletej matky prechádza na otca dieťaťa. V takomto prípade trvá teda vyživovacia povinnosť rodičov voči dcére podľa  § 85 ods. 1 ZR (teraz § 62 ods. 1 – pozn. autora); je tu však tiež (práve s ohľadom na špecifické pomery spôsobené tehotenstvom a pôrodom maloletej matky) povinnosť otca narodeného dieťaťa primerane prispieť na úhradu výživy matky dieťaťa, ako aj primerane prispieť na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.

Zákon o rodine matku, ktorá nie je vydatá za otca dieťaťa, chráni tým, že ukladá otcovi dieťaťa, aby v čas, keď je matka spravidla celkom alebo z časti vyradená z pracovnej činnosti (štúdia), primerane prispieval na úhradu jej výživy, ako aj na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom. Štúdiou chápané ako príprava na budúce povolanie nevylučuje použitie § 95 ZR (teraz § 74 – pozn. autora).

 Primeranosť príspevku treba posúdiť podľa § 96 ZR (teraz § 75 ods. 1 – pozn. autora) (t. j. ako vo vzťahu k schopnostiam a možnostiam žalovaného, ako aj vo vzťahu k odôvodneným potrebám a pomerom matky), teda aj so zreteľom na to, či a ako bolo v uvedenom čase o jej potreby postarané zo strany rodičov pri plnení ich vyživovacej povinnosti.