Sused ignoruje stavebný zákon. Je právo na mojej strane?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Zahraničie

Otázka: Sused ignoruje stavebný zákon. Je právo na mojej strane?

Môj sused postavil saunu s pevným základom na hranici môjho pozemku bez môjho súhlasu a stavebného povolenia. Jej časti, ako strecha, betónový základ a prívodné vodovodné trubky, zasahujú do môjho pozemku. V lete 2015 som ho ústne žiadala, aby dal veci do poriadku. Keďže do leta 2016 nereagoval, podala som podnet na prešetrenie tejto nelegálnej stavby na Stavebnom odbore obce. Sused navrhuje riešenie konfliktu dohodou. Je ochotný posunúť saunu o 50 cm a osekať betónový základ, ktorý presahuje do chodníku vedúceho k mojej chate. Aby ma prinútil prijať jeho podmienky, nazval ma niekoľko dní pred termínom objednaným na Stavebný odbor, počas telefonického rozhovoru, udavačkou a začal mi vyhrážať rôznymi odvetnými "opatreniami", ak jeho podmienky neprijmem. Nechápe, čo mi na stavbe vadí, pretože sa mu zdá byť pekná a nemôže ju posunúť ďalej, lebo pozemok je malý a podľa jeho názoru by to uviedlo pozemok do neporiadku. Má tam už dokonca urobený chodník. Jeho návrh je pre mňa neprijateľný, pretože sa obávam, že v budúcnosti sa budú podobné incidenty opakovať a on bude očakávať, že opäť ustúpim. Som rozhodnutá riešiť tento spor právnou cestou. Rozhodla som sa správne vzhľadom na dané okolnosti? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Sused ignoruje stavebný zákon. Je právo na mojej strane?

Dobrý deň,

pokiaľ dotyčný stavbu postavil bez stavebného povolenia, mohol sa dopustiť priestupku, za ktorý môže dostať pokutu, alebo mu stavebný úrad (obec) môže nariadiť odstránenie stavby. Rovnako však môže získať aj dodatočné stavebné povolenie. Keďže ste oznámili stavebnému úradu porušenie stavbného zákona, úrad by mal začať konanie a rozhodnúť o osude stavby. Ak by prebehlo aj konanie o dodatočnom povolení stavby, boli by ste účastníkom konania a mohli by ste sa vyjadrovať k všetkým skutočnostiam.