Dobrý deň,
na Vašu otázku uvádzame nasledovnú odpoveď :
Treba zistiť na stavebnom úrade písomnou žiadosťou, či na prístavbu rodinného domu resp. jej hospodársku časť bolo vydané stavebné povolenie alebo stavba bola ohlásená stavebnému úradu v zmysle § 55 a nasl. stavebného poriadku.
Uvádzame to z dôvodu, že z otázky nie je zrejmé či sused postavil prístavbu rodinného domu alebo ide o hospodársku budovu, na ktorú by malo postačovať ohlásenie stav. úradu.
Prípadne pozrite internetovú stránku obce či bolo vydané stavebné povolenie.
Podľa ust. § 6 vyhl.č. 532/2002 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkách na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie platí, že "vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia. Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.
(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.
(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.
(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.
(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.
(7) Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1,50 m od steny."
V prípade, že stavba nebolo ohlásená a ani nebolo vydané stavebné povolenie (ak bolo stav. povolenie potrebné), teda išlo by o čiernu stavbu, potom treba podať návrh na odstránenie stavby na stavebný úrad v zmysle ust. § 88 stav. poriadku.
Ďalej platí ust. § 11 Obč. zákonníka, podľa "fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy." Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že máte právo na ochranu svojej osobnosti pred pohľadmi susedov z ich okien.
Ak bolo vydané stav. povolenie alebo bolo vykonané ohlásenie stavby, odporúčame okná so susedom riešiť dohodou napr. vykonaním vhodných úprav okien (fólie) v závislosti od konkrétnej situácie v teréne. Ak k náprave nedôjde budete sa musieť obrátiť na súd.