Súdny platobný príkaz

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Košice

Otázka: Súdny platobný príkaz

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať o niekoľko vecí týkajúcich sa mojej finančnej situácie. Nedávno mi plynula 15-dňová lehota na zaplatenie dlhu voči VÚB banke, ktorý predstavuje sumu 14 000 eur plus príslušenstvo 1 600 eur. Tento dlh vychádza zo súdneho platobného príkazu. Mám otázku týkajúcu sa tejto lehoty – počítajú sa do nej aj sobota a nedeľa? Súvisiace s tým by som sa chcel spýtať ako mám postupovať ďalej. Momentálne sa nachádzam pracovne v zahraničí a príkaz prevzala moja manželka. Ako môžem podať odpor? Rovnako by ma zaujímalo, či je možné požiadať o splátkový kalendár. Jednorazové splatenie dlhu je pre mňa nereálne. Už uplynul prvý týždeň od prevzatia pošty a som si vedomý toho, že som dlžníkom. Verím, že mi niekto z Vás pomôže a budem vďačný za čo najskoršiu odpoveď. Ďakujem.

Odpoveď: Súdny platobný príkaz

Dobrý deň,
na Vašu otázku uvádzame nasledovné :

1./ Všeobecne podľa ust. § 265 a nasl. Civilného sporového poriadku platí :
"Súd ak je možné vo veci samej alebo o jej časti môže  rozhodnúť na základe skutočností tvrdených žalobcom, o ktorých súd nemá pochybnosti, najmä ak tieto skutočnosti vyplývajú z listinných dôkazov, možno o žalobe rozhodnúť bez vyjadrenia žalovaného a bez nariadenia pojednávania aj platobným rozkazom, v ktorom sa žalovanému uloží, aby do 15 dní od doručenia zaplatil uplatnenú peňažnú pohľadávku alebo jej časť a nahradil trovy konania alebo aby v tej istej lehote podal odpor. Výrok o trovách konania sa na účely konania o platobnom rozkaze považuje za uznesenie.
Ak žalobca predloží spolu so žalobou platobný rozkaz na tlačive zverejnenom ministerstvom spravodlivosti na jeho webovom sídle a na vydanie platobného rozkazu sú splnené zákonom ustanovené podmienky a je zaplatený súdny poplatok, súd vydá platobný rozkaz najneskôr do desiatich pracovných dní od splnenia týchto podmienok."

Ak súd nevydá platobný rozkaz, ak súd nerozhodne inak, nariadi pred prvým pojednávaním predbežné prejednanie sporu.

2./  Platobný rozkaz spolu so žalobou súd doručuje žalovanému do vlastných rúk.  Otázkou je či zásielku zo súdu prevzala Vaša manželka na základe Vášho písomného poverenia prípadne splnomocnenia podľa ust. § 109 Civilného sporového poriadku.

3./ Podľa ust. § 267 Civil. sporového poriadku odpor proti platobnému rozkazu sa podáva v lehote do 15 dní odo dňa doručenia a musí sa vecne odôvodniť. Pre počítanie lehoty platí ust. § 121 Civil. sporového poriadku a to, že do plynutia lehoty určenej podľa dní sa nezapočítava deň, keď nastala skutočnosť určujúca začiatok lehoty, v danom prípade deň prevzatia zásielky. Následne platí, že ak koniec lehoty pripadne na sobotu alebo deň pracovného pokoja, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň.
Lehota je zachovaná, ak sa v posledný deň lehoty urobí úkon na súde alebo sa podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť; to platí aj vtedy, ak je podanie urobené elektronickými prostriedkami doručené súdu mimo pracovného času.

Teda pre počítanie lehoty na podanie odporu je rozhodujúci deň prevzatia platobného rozkazu, pričom od nasledujúceho dňa sa počíta lehota na podanie odporu 15 dní Ako príklad uvádzame : Platobný rozkaz doručený dňa  28.2.2018, lehota na podanie odporu 15 dní sa počíta od 01.03.2018 a končí 15.3.2018, ktorý deň je posledným dňom na podanie odporu doporučeným podaním na poštovú prepravu.

Podanie odporu v zmysle ust. Civil. sporového poriadku musí obsahovať  vecné odôvodnenie podaného odporu proti platobnému rozkazu, pričom sa nepoužije ust. § 129 Civil. sporového poriadku a to v tom, že súd nevyzve toho, kto urobil nezrozumiteľné alebo neúplné podanie, aby toto doplnil alebo opravil v stanovenej lehote. Toto vyslovene pri podaní odporu neplatí a je na účastníkovi konania, aby sa spravoval poučením daným samotným súdom. Stručne možno uviesť, že podaný odpor má nasledovné náležitosti : Kto ho podáva, voči platobné rozkazu ktorého súdu vrátane uvedenia čísla konania, sa odpor podáva, v čom vidí účastník konania nesprávnosť vydania platobného rozkazu a čo namieta. V odôvodnení žalovaný opíše rozhodujúce skutočnosti, o ktoré opiera svoju obranu proti uplatnenému nároku. K odporu pripojí aj listiny, na ktoré sa odvoláva, prípadne označí dôkazy na preukázanie svojich tvrdení.

O spôsobe podania odporu resp. jeho obsahu ste mali byť v samotnom platobnom rozkaze poučený zo strany konajúceho súdu. Ďalej je k odporu potrebné pripojiť listiny, na ktoré sa žalovaný odvoláva, prípadne označiť iné dôkazy na preukázanie svojich tvrdení.

Dôvodová správa k CSP uvádza, že inštitút vecného odôvodnenia treba vykladať ako odôvodnenie riadne, teda vecne odôvodnený odpor znamená odpor podaný s odôvodnením vo veci samej, t.j. so splnením si povinnosti tvrdenia a dôkaznej povinnosti. Pokiaľ by uvedené podmienky neboli splnené a vecné odôvodnenie by v odpore úplne chýbalo alebo bolo nedostatočné, bola by takáto skutočnosť v zmysle ust. § 267 ods. 2 písm. c)  Civilného sporového poriadku dôvodom na odmietnutie odporu.

Žalovaný v zmysle  zákona musí byť o povinnosti vecného odôvodnenia odporu proti platobnému rozkazu, obsahových náležitostiach vecného odôvodnenia a takisto aj o následkoch podania odporu bez vecného odôvodnenia poučený.

4./ Následne ak podáte odpor, súd zruší platobný rozkaz v celom rozsahu a nariadi pojednávanie. Uznesenie o zrušení platobného rozkazu doručuje súd do vlastných rúk; žalobcovi spolu s uznesením doručí aj odpor. Po zrušení platobného rozkazu súd v danej veci vytýči pojednávanie.

Odporúčanie

V otázke uvádzate, že sa jedná o spor s VÚB o sumu 14 000 eur s príslušenstvom 1600 eur, čo predpokladá, že sa jedná o spotrebiteľský spor. Toto uvádzame z dôvodu, že podľa § 299 Civil. sporového poriadku platí :

"Ak sa uplatňuje právo na zaplatenie peňažnej sumy zo spotrebiteľskej zmluvy a žalovaným je spotrebiteľ, súd nevydá platobný rozkaz, ak spotrebiteľská zmluva alebo iné zmluvné dokumenty súvisiace so spotrebiteľskou zmluvou obsahujú zmluvnú podmienku, ktorá je neprijateľná."

Podľa zákona spotrebiteľský spor je spor medzi dodávateľom a spotrebiteľom vyplývajúci zo spotrebiteľskej zmluvy alebo súvisiaci so spotrebiteľskou zmluvou. Naviac spotrebiteľské spory sú podľa zákona označované ako spory s ochranou slabšej strany.

Nevieme, na základe akého právneho titulu došlo k predmetnému sporu, resp. z čoho pozostáva žalovaná istina, ale odporúčame návštevu advokáta za účelom posúdenia samotnej žaloby, ktorá Vám mala byť doručená spolu s platobným rozkazom. Pokiaľ  by sa jednalo o spotrebiteľský spor, je možné, že samotná zmluva, z ktorej spor vznikol, obsahuje neprijateľné zmluvné  podmienky a preto by mala byť posúdená  zmluva ako bezúročná a bez poplatkov. Odporúčame preto v odpore proti platobnému rozkazu predmetnú okolnosť  existencie spotrebiteľského sporu  zdôrazniť, ako aj to, že bolo povinnosťou súdu pred vydaním platobného rozkazu pristúpiť k súdnej kontrole spotrebiteľskej zmluvy zo zákona.

Vzhľadom na okolnosť, že nepoznáme text spotrebiteľskej zmluvy, rozsah doteraz vykonaných splátok istiny, neodporúčame, aby v odpore proti platobnému rozkazu uviedli, že s dlžnou sumou súhlasíte, nakoľko podrobná analýza sporu môže viesť k celkom inému výsledku aj vzhľadom na už vykonané splátky. Na splátkach sa môžete dohodnúť s žalobcom v rámci konania resp. po jeho ukončení.

Finančná situácia nielen z predmetného plat. rozkazu  (14 000 eur s príslušenstvom), prípadne aj  iné Vaše dlhy by mohli byť dôvodom pre návštevu Centra právnej pomoci a zistenie, či nesĺňate podmienky pre oddĺženie konkurzom alebo splátkovým kalendárom.