Ako podať návrh na vydanie platobného rozkazu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Prešov

Otázka: Ako podať návrh na vydanie platobného rozkazu?

Dobrý večer, jeden pán mi už štyri roky dlhuje sumu 37 000 eur a doposiaľ mi ju nevrátil, hoci aj písomne uznal dlh u notára. Chcel by som sa opýtať, ako to riešiť súdne? Mám podať žiadosť o platobný príkaz alebo ako mám postupovať? Ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Ako podať návrh na vydanie platobného rozkazu?

Dobrý deň, podľa § 265 Civilného sporového poriadku, ak je možné vo veci samej alebo o jej časti rozhodnúť na základe skutočností tvrdených žalobcom, o ktorých súd nemá pochybnosti, najmä ak tieto skutočnosti vyplývajú z listinných dôkazov, možno o žalobe rozhodnúť bez vyjadrenia žalovaného a bez nariadenia pojednávania aj platobným rozkazom, v ktorom sa žalovanému uloží, aby do 15 dní od doručenia zaplatil uplatnenú peňažnú pohľadávku alebo jej časť a nahradil trovy konania alebo aby v tej istej lehote podal odpor. Ak žalobca predloží spolu so žalobou platobný rozkaz na tlačive zverejnenom ministerstvom spravodlivosti na jeho webovom sídle a na vydanie platobného rozkazu sú splnené zákonom ustanovené podmienky a je zaplatený súdny poplatok, súd vydá platobný rozkaz najneskôr do desiatich pracovných dní od splnenia týchto podmienok. Návrh na vydanie platobného rozkazu je teda vo svojej podstate žalobou na zaplatenie určitej sumy. Svoj nárok máte dostatočne preukázaný písomným uznaním dlhu, preto je pravdepodobné, že súd vo veci rozhodne platobným rozkazom, aj keby ste o jeho vydanie nepožiadali. V konaní sa môžete dať zastúpiť advokátskou kanceláriou, ktorá Vám vo veci vypracuje všetky potrebné dokumenty a poskytne Vám ďalšie služby komplexného právneho zastúpenia.