Služobná cesta

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Služobná cesta

Dobrý deň, v apríli mám ísť na služobnú cestu do Číny, no v rovnakom čase ma čaká umelé oplodnenie. Má zamestnávateľ právo ignorovať túto skutočnosť a napriek tomu ma vyslať na služobnú cestu? Taktiež mi zistili, že pred pár rokmi som prekonala žltačku, ktorú som si pravdepodobne priviezla z Číny, je povinný zamestnávateľ zabezpečiť očkovanie? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Služobná cesta

Dobrý deň, v zmysle ust. Zákonníka práce /§ 141 a nasl. / je stanovená povinnosť zamestnávateľa poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou alebo bez náhrady mzdy pri stanovených prekážkach v práci, okrem iných aj z dôvodu vyšetrenia alebo ošetrenia zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno na vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času, ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

Ženská neplodnosť/N97/ je stanovená ako choroba - diagnóza, pri ktorej bude závisieť od Vášho ošetrujúceho lekára resp. zdravotníckeho zariadenia aj stanovenie potrebného poštu dní vyšetrenia resp. následnej PN.

V terajšej situácii aj vzhľadom na plánovanú pracovnú cestu je nevyhnuté oznámiť zamestnávateľovi uvedenú okolnosť ako aj dátum plánovaného zákroku, aby sa aj on vedel zariadiť. Uvedená povinnosť vyplýva pre Vás z ust. § 144  Zákonníka práce /citujem : Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez z b y t o č n é h o o d k l a d u . Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi p r e u k á z a ť .  Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť    mu    d o k l a d o existencii prekážky v práci a o jej trvaní.

Pracovná cesta do Číny : Nevieme podrobnosti o Vašej pracovnej zmluve.

Všeobecne platí dľa ust. § 57 Zákonníka práce : Zamestnávateľ môže zamestnanca vyslať na pracovnú cestu mimo obvodu obce pravidelného pracoviska alebo bydliska zamestnanca na nevyhnutne potrebné obdobie len s jeho súhlasom. To n e p l a t í , ak vyslanie na pracovnú cestu vyplýva p r i a m o z povahy dohodnutého druhu práce a l e b o m i e s t a výkonu práce alebo ak možnosť vyslania na pracovnú cestu je d o h o d n u t á  v  p r a c ov n e j   z m l u v e.

Podľa zákona o cestovných náhradách zamestnancovi, ktorý je vyslaný na zahraničnú pracovnú cestu do tropických oblastí alebo do inak zdravotne obťažných oblastí, patrí náhrada preukázaných výdavkov za povinné očkovanie a za očkovanie odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou alebo Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

O nutnosti resp. povinnosti zabezpečiť zaočkovanie vo Vašom prípade by Vám mali vedieť dať bližšie informácie Úrad verejného zdravotníctva /link : ?:http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=416:okovanie-pred-cestou-do-zahraniia&catid=68:epidemiologia&Itemid=76, ďalej na adrese Svet. zdrav. organizácie : http://www.who.sk/ . Doporučujeme tiež poradiť sa resp. kontaktovať najbližšie pracovisko  - centrum pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu Vám najbližšej fakultnej nemocnice.