Ručiteľ úveru, ktorý dlžník neplati

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Žilina

Otázka: Ručiteľ úveru, ktorý dlžník neplati

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu v danej situácii, ak je to možné. Vo februári 2014 som išla ručiť bratovi na úver. V marci 2015 som začala riešiť, že úver nie je platený. Začali chodiť exekúcie aj od Sociálnej poisťovne, nezaplatená PZP na vozidlo, zdravotná poisťovňa a všetko s tým súvisiace. Keďže brat nechce úver platiť a nedá sa prepišať len na jeho meno, rada by som sa opýtala, či sa dá v tomto prípade postupovať v môj prospech. Či by som úver mohla vyplatiť a danú sumu od neho súdnou cestou vymáhať. Už neviem, s kým sa mám poradiť, tak skúšam tuto cestu. Ďakujem pekne za pomoc a príjemný zvyšok dňa prajem.

Odpoveď: Ručiteľ úveru, ktorý dlžník neplati

Dobrý deň, v zmysle Občianskeho zákonníka ručiteľ, ktorý splní dlh za dlžníka je oprávnený požadovať náhradu za plnenie poskytnuté veriteľovi (tzn. že vstupujete na miesto veriteľa - banky). To, čo uhradíte za dlžníka ako ručiteľ môžete následne od dlžníka požadovať ako náhradu. V tomto smere je však potrebné vziať do úvahy i reálnu vymožiteľnosť Vašej náhrady. Vo Vašej otázke uvádzate, že Váš brat má hneď niekoľko exekúcií od rôznych veriteľov. Úspech v exekučnom konaní záleží práve na tom, či povinný má i ďalšie exekúcie a či vlastní hnuteľný alebo nehnuteľný majetok, ktorý nie je vylúčený z exekúcie.