Ručenie v obchodnom práve

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Banská Bystrica

Otázka: Ručenie v obchodnom práve

Dobrý deň, chcel by som sa informovať o nevýhodách ručiteľského zabezpečovacieho záväzku v obchodnom práve. Zaujíma ma, ako sa to dotýka obligačných vzťahov zmluvných strán a subjektov.

Odpoveď: Ručenie v obchodnom práve

Dobrý deň

na obchodné záväzkové vzťahy sa využívajú ustanovenia Obchodného zákonníka (§ 303-§ 312 ObZ). Tento ručenie upravuje ucelene, teda Občiansky zákonník sa nepoužije a to ani podporne. Ručenie je právny vzťah medzi veriteľom a ručiteľom, kde obsahom je záväzok, že ak dlžník nebude plniť veriteľovi svoju pohľadávku, uspokojí ju ručiteľ. Ručiteľský záväzok je vedľajší záväzok, ktorý je závislý od obsahu záväzku medzi dlžníkom a veriteľom, ktorý je hlavný. Ide o subsidiárny záväzok, lebo povinnosť ručiteľa splniť záväzok ma vo vzťahu k primárnej povinnosti dlžníka podpornú povahu. Ručiteľ je povinný plniť až vtedy, ked dlžník nesplní svoju splatnú pohľadávku. Ručiteľ je náhradný dlžník. Je potrebné uviesť, že medzi dlžníkom a ručiteľom nie je vzťah solidárny. Podľa zákona má veriteľ vždy uplatniť pohľadávku najprv u hlavného dlžníka. Stačí aby ho písomne vyzval. Ak tento svoj záväzok nesplní, može sa domáhať splnenia svojej pohľadávky od ručiteľa. Veriteľ však v dvoch prípadoch nemusí vyzvať hlavného dlžníka a môže žiadať splnenie záväzku hneď od ručiteľa. V prvom prípade veriteľ nemôže výzvu uskutočniť (napr. dlžník sa skýva) a v druhom prípade je nepochybné, že dlžník svoj záväzok nesplní (napr. padne do konkurzu). Pri týchto výnimkách sa ručiteľ stáva primárnym dlžníkom. Určitú ochranu zákon poskytuje ručiteľovi tým, že je oprávnený uplatniť námietky dlžníka (napr. prelmlčanie, preklúzia a pod.).