Rozvod s Egypťanom-postup

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčín

Otázka: Rozvod s Egypťanom-postup

Prajem pekný deň. Rada by som Vás požiadala o radu týkajúcu sa rozvodu s Egypťanom. Mám manžela - Egypťana a máme spolu 2-mesačnú dcérku. Jeho správanie sa zmenilo po jej narodení a odišiel do Egypta. Je povinný mi posielať peniaze na dieťa, a ak áno, v akej výške? Ďalšia vec je, že sme uzavreli manželstvo v Egypte na polícii. Ako mám postupovať pri rozvode, aby som nemusela vycestovať do Egypta? Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Rozvod s Egypťanom-postup

Dobrý deň. Pokiaľ ide o rozvod s Egypťanom a Vaše otázky ohľadom rozvodu manželstva, tak v zmysle platnej právnej úpravy má právomoc rozhodovať v konaní o rozvod manželstva slovenský súd, ak aspoň jeden z manželov je slovenským občanom. Takže, ak ste Slovenka, náš súd o rozvode rozhodne. Pokiaľ ide o otázku týkajúcu sa výživného, otec dieťaťa je povinný prispievať na výživu svojho dieťaťa podľa svojich objektívnych schopností, možností a majetkových pomerov a tiež podľa odôvodnených potrieb dieťaťa tak, aby bola zabezpečená rovnaká životná úroveň dieťaťa s jeho rodičmi. Konkrétnu výšku výživného preto nemožno odhadnúť. Zákon však určuje aj minimálne výživné (vo výške 27,13 €), ktoré je povinný prispievať každý, bez ohľadu na vyššie uvedené kritériá. Súd ho však vyzve, aby preukázal svoje príjmové pomery. Na súde je však potrebné žiadať, súd, aby preveril jeho situáciu. Pokiaľ však ide o mimoeurópske krajiny, často sa stretávame s neochotou úradov v zahraničí sa žiadosťami súdov zaoberať.

Určite by bolo vhodné, ak by ste mali nejaké dôkazy o jeho príjmoch alebo majetku.

Pokiaľ ide o postup pri rozvode, potrebujete doklad o sobáši, ktorý zápíšete do osobitnej matriky v SR. Tento doklad poslúži k rozvodu.