Rozvod a zabezpečenie manželky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Košice

Otázka: Rozvod a zabezpečenie manželky

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu. Manželka podala žiadosť o rozvod. Z nášho manželstva máme jedno maloleté dieťa. Ja s rozvodom nesúhlasím, pretože ich mám stále rád a hlavne sa obávam o našu dcéru, na ktorú manželka často kričí, nadáva jej a občas ju aj uderie. Pracujem v zahraničí, takže v prípade rozvodu by som mohol svoju dcéru vídať iba minimálne. Rád by som sa informoval, ako v tejto situácii postupovať. Chcem sa Vás takisto opýtať, či budem v prípade rozvodu, ak manželka nepracuje a nemá žiadny príjem, musieť ju finančne zabezpečovať. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Rozvod a zabezpečenie manželky

Dobrý deň, pokiaľ nesúhlasíte s rozvodom, je potrebné nesúhlas na súde prejaviť. Je vysoko pravdepodobné, že rozvodu nezabránite, môžete ho ale oddoaliť. Súd Vás napriek nesúhlasu rozvedie. Súd pri rozvode skúma najmä dôvody rozvratu manželstva. pokiaľ je vaše manželstvo tak rozvrátené, že nie je možná jeho obnova, súd Vaše manželstvo rozvedie. Pokiaľ ide o finančné zabezpečenie manželky, tak v rozvode sa rieši iba otázka výživného na dieťa. Pokiaľ by si chcela manželka požadovať výživné aj na seba musela by podať osobitný návrh na úpravu výživného.  Manželka môže požadovať buď výživné počas manželstva alebo môže požadovať príspevok na  výživu rozvedeného manžela po rozvode.

Keď máte strach o dcéru, tak svoje obavy tiež predneste na súde. je potrebne o tom predložiť dôkaz.