Prevod a prechod podielu na byte


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnavský
Odpovedá: Mgr. Boris Gál
Odpovedané dňa: 28. 2. 2015

Otázka: Prevod a prechod podielu na byte

Dobrý deň. Moja otázka: S manželkou máme kúpený byt na hypotéku, ktorý sme kupovali ešte pred sobášom. Je tam podielové spoluvlastnictvo 3/4 - 1/4 . Ako môžem zabezpečiť, aby v prípade mojej smrti zdedila môj podiel (3/4) iba manželka? Deti nemáme. Dá sa dodatočne na katastri zmeniť podiel na 1/2 - 1/2? (Rozdelenie 3/4 - 1/4 je kvôli banke, nakoľko hypotéku som bral ja samostatne a one je ručiteľkou.) Ďakujem pekne.

Odpoveď: Prevod a prechod podielu na byte

Dobrý deň. Pokiaľ nemáte žiadnych potomkov (neopomenuteľných dedičov), môžete zriadiť závet, v ktorom zabezpečíte, aby po Vašej smrti predmetný podiel na byte zdedila manželka. Pokiaľ ide o prepis bytu tak, aby ste boli obaja vlastníkmi o veľkosti podielov 1/2, môžete medzi sebou uzavrieť zmluvu o prevode spoluvlastníckeho podielu k bytu o veľkosti 1/4. Na základe takejto zmluvy následne podáte návrh na vklad do katastra.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Prevod a prechod podielu na byte (Občianske právo)

Ďakujem veľmi pekne, odpoveď som našla v nasledujúcom emaily.

Odpoveď: Prevod a prechod podielu na byte

Odpovedá: (odpoveď odoslaná: 25.04.2018)


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Prevod a prechod podielu na byte (Občianske právo)

Aký je prosím rozdiel medzi prechodom podielu a prevodom podielu. Ďakujem.

Odpoveď: Prevod a prechod podielu na byte

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.04.2018)

§ 123 Občianskeho zákonníka :  Vlastníctvo veci možno nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom.

Podľa cit. § kúpna, darovacia zmluva, zámenná zmluva  = prevod vlastníctva, k zmene vlastníka dochádza na základe prejavu vôle účastníkov zmluvy. 

Dedenie, rozhodnutie štát. orgánu  = prechod vlastníctva, k zmene vlastníka dochádza na základe iných skutočností /úmrtie - dedenie/. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk