Máte
otázku?

Prevod a prechod podielu na byte


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava

Otázka: Prevod a prechod podielu na byte

Dobrý deň. Moja otázka je nasledovná: S manželkou máme kúpený byt na hypotéku, ktorý sme kupovali ešte pred sobášom. Momentálne je tam podielové spoluvlastníctvo v pomere 3/4 na 1/4. Rád by som sa dozvedel, ako môžem zabezpečiť, aby v prípade mojej smrti môj podiel (3/4) zdedila iba moja manželka. Nemáme deti. Je možné dodatočne na katastri zmeniť podiel na 1/2 - 1/2? Toto rozdelenie 3/4 na 1/4 je kvôli banke, pretože hypotéku som bral ja samostatne a manželka bola ručiteľkou. Ďakujem pekne.

Odpoveď: Prevod a prechod podielu na byte

Dobrý deň. Pokiaľ nemáte žiadnych potomkov (neopomenuteľných dedičov), môžete zriadiť závet, v ktorom zabezpečíte, aby po Vašej smrti predmetný podiel na byte zdedila manželka. Pokiaľ ide o prepis bytu tak, aby ste boli obaja vlastníkmi o veľkosti podielov 1/2, môžete medzi sebou uzavrieť zmluvu o prevode spoluvlastníckeho podielu k bytu o veľkosti 1/4. Na základe takejto zmluvy následne podáte návrh na vklad do katastra.

Trápi vás "Prevod a prechod podielu na byte" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Prevod a prechod podielu na byte (Občianske právo)

Dobrý deň, kupujeme s priateľom byt a chcela by som sa opýtať, či je možné, aby sa vlastníctvo previedlo iba na mňa, takže by som byt vlastnila sama. Aký je postup? Ďakujem.

Odpoveď: Prevod a prechod podielu na byte

(odpoveď odoslaná: 27.01.2025)

Dobrý deň,

áno, je možné, aby byt vlastnil iba jeden z partnerov. V prvom kroku by mal váš priateľ previesť svoj podiel na vás, teda uskutočniť prevod vlastníckeho práva. Tento prevod sa najčastejšie realizuje formou darovacej zmluvy, kde by váš priateľ daroval svoj podiel na byte vám alebo kúpnej zmluvy, ak by ste na seba prevzali hypotéku. 

Pokiaľ ide o darovaciu zmluvu postupuje sa nasledovne: vypracuje sa darovacia zmluva, v ktorej váš priateľ uvedie, že daruje svoj podiel na byte vám. Zmluva musí byť písomná a podpísaná, pričom podpis darcu (vášho priateľa) musí byť úradne overený. Následne podáte návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností spolu s príslušnými dokladmi a úhradou správneho poplatku.

Odporúčam konzultáciu s odborníkom, ako napríklad advokátom alebo notárom, aby ste mali istotu, že zmluva spĺňa všetky náležitosti. Navyše treba riešiť aj banku, ak byt kupujete na hypotéku. Pretože niekedy majú banky v podmienkach potrebu súhlasu s prevodom. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Prevod a prechod podielu na byte (Občianske právo)

Ďakujem veľmi pekne, odpoveď som našla v nasledujúcom emaili.

Podotázka: Prevod a prechod podielu na byte (Občianske právo)

Prosím, mohli by ste mi vysvetliť rozdiel medzi prechodom podielu a prevodom podielu? Ďakujem.

Odpoveď: Prevod a prechod podielu na byte

(odpoveď odoslaná: 17.04.2018)

§ 123 Občianskeho zákonníka :  Vlastníctvo veci možno nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom.

Podľa cit. § kúpna, darovacia zmluva, zámenná zmluva  = prevod vlastníctva, k zmene vlastníka dochádza na základe prejavu vôle účastníkov zmluvy. 

Dedenie, rozhodnutie štát. orgánu  = prechod vlastníctva, k zmene vlastníka dochádza na základe iných skutočností /úmrtie - dedenie/. 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Prevod a prechod podielu na byte" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.