Prepísať dom z matky na dcéru

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Prepísať dom z matky na dcéru

Dobrý deň. Náš otec zomrel pred 13 rokmi a rodinný dom sme následne prepísali na meno našej mamy. V dohode sme sa s bratom zriekli otcovho dedičstva, aby sme mame uľahčili dedičské konanie. Medzitým sa však mamina situácia zmenila - začala veľa piť, narobili sa dlhy, vzala si úvery atď. A samozrejme, nepláca ich. Obávame sa, že riskujeme stratu rodinného domu. Chcel by som sa opýtať, či je nejaký spôsob, ako dom napadnúť alebo ho prepísať na moje a bratovo meno, alebo nárokovať aspoň to, čo sme mali zdediať po otcovi pred 13 rokmi. Skomplikuje to fakt, že sa mama všetkému bráni a je často pod vplyvom alkoholu, takže sa s ňou ťažko dohodnúť. Ďakujem.

Odpoveď: Prepísať dom z matky na dcéru

Dobrý deň,

pokiaľ ide o prepísanie domu z mamy na Vás a brata, v tomto prípade to bez jej súhlasu nepôjde. Napadnutie dedičského konania, v ktorom ste prejavili súhlas s takýmto majetkovým vyporiadaním, by bolo s najvyššou pravedpodobnosťou odsúdené na neúspech.

Skúste matke za túto nehnuteľnost ponúknuť nejakú sumu, samozrejme nemusí to byť priamo trhová cena. Uvidíte ako zareaguje. Pravdepodobne Vám nehnuteľnosť nechce len tak darovať. Bez jej súhlasu však k prepísaniu domu z matky na dcréru nemôže dôjsť.