Vymáhanie dlhov


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Banskobystrický
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Vymáhanie dlhov

Prosím Vás do koľkých rokov od nevyplatenia mzdy zamestnávateľom si ju môžem vymáhať. Bude to už 10 rokov ako nepracujem u toho zamestnávateľa, ktorý mi ju nevyplatil. Stále sľuboval, že vyplatí. Počul som, že po 10 rokoch zanikne nárok na vyplatenie, či je to pravda ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie dlhov

Dobrý deň,

podľa § 100 Občianskeho zákonníka Právo sa premlčí, ak sa nevykonalo v dobe v tomto zákone ustanovenej (§ 101 až 110). Na premlčanie súd prihliadne len na námietku dlžníka. Ak sa dlžník premlčania dovolá, nemožno premlčané právo veriteľovi priznať. Podľa § 101 OZ  Pokiaľ nie je v ďalších ustanoveniach uvedené inak, premlčacia doba je trojročná a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz.

Nakoľko pri mzde ide o majetkový nárok, aj v tomto prípade sa uplatní trojročná premlčacia lehota v trvaní 3 rokov. Pokiaľ ide o Vami uvádzanú 10 ročnú premlčaciu dobu, tá platí len v prípade ak by dlžník svoj dlh uznal písomne čo do dôvodu a výšky, alebo v prípade ak bol nárok na zaplatenie priznaný napríklad súdom. 

Obávam sa, že vo Vašom prípade už pôjde o premlčaný nárok. Podať žalobu na zaplatenie síce môžete, ale ak zamestnávateľ vznesie námietku premlčania, súd konanie zastaví.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Vymáhanie dlhov (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, ešte v roku 2003 mi moja bývala manželka vybrala z podnikateľského účtu 200000sk nezákonné, mala podpisové právo výberu. Ešte v ten deň som účet zablokoval, aby nevybrala ďalšie peniaze. Je tento dlh ešte vymožiteľný? Zrušila mi poistku kde bolo vyšetrovanie zo sfalšovania mojich dokladov, kde mi bola priznaná škoda vyššia ako 20000sk, a existuje o tom vyšetrovací spis. Je to ešte vymožiteľne?
Ďakujem s pozdravom.

Odpoveď: Vymáhanie dlhov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.02.2020)

Dobrý deň, ak Vám v roku 2003 bez oprávnenia vybrala z účtu finančné prostriedky, bezdôvodne sa na Váš úkor obohatila. Bezdôvodné obohatenie sa premlčuje v lehote 2 rokov. Obdobne v prípade získania finančných prostriedkov zrušením poistky. Na druhej strane však podľa Občianskeho zákonníka premlčacia doba medzi manželmi neplynie. Rozhodujúce preto bude, kedy ste sa s manželkou rozviedli, či neboli tieto sumy zohľadnené pri vyporiadaní BSM... Pre podrobné posúdenie veci nás môžete kontaktovať prostredníctvom e-mailu uvedeného na našej stránke.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhov (Vymáhanie pohľadávok)

A dalo by sa s Vami aj osobne stretnúť ohľadom informácií, asi iba v nitre? Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie dlhov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.06.2017)

Dobrý deň, áno, stretnutie je možné, v pravo hore na stránke ficek.sk máme formulár na dohodnutie si termínu. Vyplňte si prosím niektorý z formulár, ktorý Vám vyhovuje.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhov (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň. Chcel by som sa poradiť, ohľadom vecí súvisiacich s vymáhaním pohľadávok. Bol som mladý, nerozvážny chalan, ktorý si len bral pôžičky. Môj problém: za slobodna mám úvery a momentálne ich nezvládam splácať. Manželka si kúpila byt, je písaný len na ňu, kupovala ho v čase, keď sme boli ešte slobodní. Momentálne máme 16 mesačné dieťa a manželka je na rodičovskej. Pôžičky nezvládam splácať a už mi z bánk prišli tri upomienky. Peniaze už vymáhajú externé firmy. Chcem sa spýtať, či nám hrozí opustenie bytu? Všetky pôžičky sú písané na mňa. Ako sa postupuje v takýchto prípadoch? Nevlastním nič, ani auto. Moji rodičia žijú v dome na dedine. Môžu aj tam niečo vymáhať? Ďakujem pekne. Strašne ma to mrzí, ako som dopadol.

Odpoveď: Vymáhanie dlhov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 08.06.2017)

Dobrý deň. Pokiaľ sú Vaše dlhy ešte z obdobia, kedy ste boli slobodný, prípadná exekúcia by sa nemala dotknúť Vašej manželky. Navyše ak si Vaša manželka kúpila byt ešte ako slobodná, patrí do jej výlučného vlastníctva. Prípadné exekúcie by preto nemali smerovať voči nej, resp. voči jej bytu. Ak by sa Vaše dlhy riešili postupom času aj exekučne, treba si uvedomiť, že exekvovať možno v zásade len majetok, ktorý patrí osobe, voči ktorej sa vedie exekúcia. Z uvedeného dôvodu by nemali byť exekúciou ohrození ani Vaši rodičia, či iní príbuzní.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhov (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, prosím Vás, priateľ požičal známemu 11 000e s tým, že zobral pôžičku z banky v sume 12 000 e. Bola spísaná zmluva o požičaní s dátumom splatnosti a aj potvrdená notárom, v ktorej je uvedené, že dlžník ma vrátiť sumu 16 500 e, lebo sa dohodli, že vráti celú požičanú sumu + peniaze naviac za požičanie. Pri požičiavaní v banke nechcel ručiť, ale je podpísaný, že bol pri požičiavaní prítomný. Problém je, že časť mu bola prevedená na účet a časť daná v hotovosti. Ako sa dá získať celá dohodnutá dlžná suma späť, ak existujú dôkazy - prevodom samozrejme ale v hotovosti len ako fotka v mobile s vybranou hotovosťou z bankomatu, konverzácie sms, messenger a ja ako svedok, že mu celú sumu 11 000 e naozaj požičal? Banka už stiahla 3 splátky s tým, že na tie dlžník síce dal peniaze, ale nevyplatil celú sumu už viac ako mesiac po dátume splatnosti a stále si vymýšľa nové výhovorky prečo ešte nemôže poslať peniaze, najnovšie, že je v nemocnici pričom mame potvrdené, že nie je. Klamal vo viacerých veciach samozrejme aj v tom, na čo tie peniaze potrebuje, takže mame dôvod sa obávať, že tie peniaze už priateľ neuvidí ak to nebudeme riešiť súdnou cestou. Ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Vymáhanie dlhov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 23.03.2017)

Dobrý deň, Váš priateľ mal skutočne odvahu zaviazať sa v banke na splácanie vysokej finančnej čiastky, aby mohol poskytnúť svojmu priateľovi pôžičku bez akéhokoľvek zabezpečenia. Svoju schopnosť a snahu splácať peňažný záväzok dlžník prejavil už vtedy, keď odmietol v zmluve s bankou vystupovať ako ručiteľ alebo spoludlžník. Ak Vám dlžník požičané peniaze odmieta vrátiť dobrovoľne, nemáte inú možnosť, ako sa svojho práva domáhať na súde. V predmetnom súdnom konaní budete musieť preukázať odovzdanie finančných prostriedkov dlžníkovi, napr. aj dôkazmi, ktoré vo svojom príspevku uvádzate. Dovoľujem si Vás upozorniť, že banku nebude zaujímať zmluva o pôžičke, ktorú Váš priateľ uzavrel so svojim známym. Banka je v právnom vzťahu len s Vašim priateľom a pokiaľ ten nedodrží podmienky zmluvy, je oprávnená pristúpiť k predčasnej splatnosti celého záväzku.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhov (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň! Pred dvoma mesiacmi som na online inzertný portál pridal inzerát, že hľadám náhradné diely na motorové vozidlo. O pár dní neskôr sa im telefonicky ozval jeden človek, ktorý sa predstavil ako Marek z Michaloviec s tým, že uvedený diel má a predá mi ho. Potrebuje však platbu vopred. Jeho vystupovanie bolo presvedčivé, ponúkol aj možnosť prísť si pre diel osobne, preto som o jeho spoľahlivosti nepochyboval. Na číslo účtu, ktoré mi poslal do SMS, som mu uhradil sumu 144 e. Ďalej už komunikácia pokračovala iba cez SMS. Uistil ma, že mi diely prídu najneskôr do 2 týždňov. Po uplynutí dvoch týždňov stále sľuboval, že diely sú už na ceste. Po mesiaci som sa rozhodol, že mu napíšem, že od našej "zmluvy" odstupujem, a že ho žiadam o vrátenie sumy na číslo účtu XY. Týždeň sa neozval. Ozval sa až po tom, čo som napísal, že naňho podám trestné oznámenie, na čo reagoval, že sumu pošle. Ubehol však už ďalší týždeň. Aké sú podľa Vás možnosti právneho riešenia problému? Ďakujem!

Odpoveď: Vymáhanie dlhov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.03.2017)

Dobrý deň, pokiaľ je suma nižšia ako 266 eur, nejde o trestný čin. V tomto prípade môže ísť maximálne o priestupok. Podvodníci toto veľmi dobre vedia, a preto páchateľa​ju skutky do sumy nižšej ako je 266 eur.

Škoda pri viacerých poškodených sa spočítava, ale nie všetci poškodení podajú trestné oznámenie.

Dokonca sa mohlo stať aj to, že peniaze boli poslané nie na jeho účet ale na iný účet, ktorý mu nepatrí.

Urobte to preto tak, že napíšete do banky, že ste vykonali mylnú platbu a že žiadate vlastníka účtu, aby Vám peniaze vrátil. A tiež pokiaľ Vám peniaze nevráti, aby Vám poskytli identifikačné údaje vlastníka účtu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhov (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, ďakujem za rýchlu odpoveď. No mám otázku, stiahnem si to uznanie dlhu a pôjdem za nimi, či pozvem ich nech to podpisu a potom ďalej ako postupovať? Ten papier treba ešte dať overiť, či dať i Vám? Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Odpoveď: Vymáhanie dlhov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.03.2017)

Dobrý deň, skúste ísť za nimi osobne a predložte im to na podpis. Ak to nepodpíšu, pošlite im to mailom. A ak ani to nepodpíšu, potom podajte to trestné oznámenie, ak sa cítite podvedená. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhov (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý večer, chcela som sa opýtať ako mám postupovať, keď mi kamarátka nechce, či nemôže vrátiť peniaze, ktoré mi dlhuje, dohodli sme sa, že v septembri 2016-mi začne splácať dlh ale nič sa nedialo, tak som písala jej priateľovi a on, že majú vypnuté mobily, lebo ona bola v tom čase tehotná a majú i dlh v banke, dohodli sme sa, že dlh bude splácať on, no i dohodli sme sa, že to bude dávať na účet vždy 25-28 v mesiaci, dal mi peniaze v októbri i novembri, no v decembri nedal, že bol chorý, a tak dal v januári a za január, február nedal nič, napísal mi ešte v januári, že čakajú na vyjadrenie socialky na to, či dostane jeho priateľka materskú, že v decembri a v januári žijú len z jeho výplaty, a že nech počkám, ja som mu začala častejšie písať a on nič, potom som napísala jej cez messenger a ona, že ich nemám obťažovať a písať im a tak, že nech ich dám na súd, či advokátovi, budem čakať rok a zatiaľ to budem mať splatené, pritom vedia, že to majú splatiť do konca apríla, mne sa zdá, že už vedeli v septembri, že to nesplatia, je toto uvedenie do omylu, či podvod? Ako mám postupovať? Požičala som na dobre slovo, no všetky správy mám, potrebujem súrne poradiť, či ísť na políciu alebo? Dlžná suma je 420e, no a ešte, že si ma on zablokoval lebo ho otravujem.

Odpoveď: Vymáhanie dlhov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.03.2017)

Dobrý deň, pokiaľ ste požičali peniaze na dobré slovo, potom ako prvé by som riešil na Vašom mieste doklad o pôžičke. Najlepšie by bolo uznanie dlhu. Stiahnut si ho môžete zo stránky www.uznanie-dlhu.sk.

Keď by Vám ho podpísali, vôbec by to netrvalo 1 rok ale len pár týždňov, navyše by museli zaplatiť aj trovy konania, teda by sa im dlh navyšoval.

Ak Vám uznanie dlhu nepodpíše, potom si vytiahnite všetky sms, maily, správy, z ktorých vyplýva, že ste im požičali. Môžete podať trestné oznámenie ak Vás podviedli a aj žalobu. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhov (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý večer, môj brat má dlhý na zdravotnom poistení. Má vecne bremeno na dom. Ak brat neplatí dlhy a exekútori mu posielajú upozornenie, aj súdny príkaz, on to neplatí, či odo mňa ako majiteľky domu nebudú žiadať, aby som zaplatila. Ak mne niečo vezmú, môžem brata kvôli tomu zbaviť bremena, aj práva na bývanie? Hrozí bratovi kvôli tomu vazenie?

Odpoveď: Vymáhanie dlhov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 02.12.2016)

Dobrý deň, povinnosť splatiť peňažný záväzok ma len Váš brat. Jeho veriteľ sa môže za splnenia zákonných podmienok domáhať, aby jeho pohľadávka bola uspokojená aj z jeho majetku. Je potrebné poznamenať, že vecné bremeno spočívajúce v oprávnení užívať určitú nehnuteľnosť, nespôsobuje vznik vlastníckeho práva resp. nadobudnutie vlastníctva k dotknutej nehnuteľnosti, ani k inému majetku. Z uvedeného dôvodu nemôže byť pre dlhy Vášho brata dotknuté Vaše vlastníctvo k rodinnému domu a ani existencie právneho vzťahu z vecného bremena. Vecné bremeno možno zrušiť na základe písomnej dohody s Vašim bratom.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhov (Vymáhanie pohľadávok)

Dobry vecer potrebovala by som vymoct dlh, jedna sa o 500 eur, ktore som pozicala byvalemu priatelovi mam podpisane uznanie dlhu, ale nie je overene notarom, peniaze isli prevodom cez sestrin ucet takze mozem dokladovat prevedenie dlhu na dany ucet. Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Vymáhanie dlhov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 20.10.2016)

Dobrý deň,

pokiaľ viete preukázať, že ste bývalému priateľovi skutočne požičali, potom by nemal byť pri vymáhaní problém. Aj keď peniaze išli cez sestrin účet, sestra by vedela dosvedčiť prípadne čestne prehlásiť, že to boli Vaše peniaze. Okrem toho máte podpísané uznanie dlhu, čo preukazuje, že dlh existuje a že ste mu peniaze skutočne poskytli. Na to, aby uznanie dlhu malo právne účinky predpokladané v Občianskom zákonníku (nová premlčacia doba, jednoduché preukázanie existencie dlhu...) musí spĺňať určité náležitosti. Musí byť písomné, musí v ňom byť uvedené, že dlžník uznáva dlh čo do dôvodu a výšky a v prípade ak ide o premlčaný dlh musí o existencii dlhu v čase podpisu vedieť. Uznanie dlhu nemusí byť notársky overené, no je to lepšie ak by dlžník namietal, že uznanie nepodpísal. 

Ak to zhrniem, môžete podať na súd návrh na vydanie platobného rozkazu. V ňom uveďte ako dlh vznikol, ako ste peniaze bývalému priateľovi poskytli, na kedy bola dohodnutá splatnosť a že Vám peniaze ani na výzvy nevrátil. Všetky tieto skutočnosti musíte podporiť dôkazmi.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhov (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň! Asi pred mesiacom sme podali na nemenovaného oknára trestné oznámenie s tým, že dňa 1.7.2015 zobral od nás zálohu 4000€ na výrobu okien a do dnešného dňa nám okná nevyrobil a ani peniaze nevrátil (t.j.už september 2016). Peniaze použil na svoje dlhy. Dnes nám prišlo domov uznesenie z PZ Trenčín, že nám to odmietajú, nakoľko nie je dôvod na začatie trestného stíhania alebo na postup podľa § 197 ods. 2 Trestného poriadku. Odporučili nás uplatniť si svoje práva na občianskoprávne konanie. Ja sa pýtam či je nutné najskôr sa obrátiť na občianskoprávne konanie alebo ako si obyčajný občan môže vymôcť svoje peniaze späť, keď orgány podporujú takýchto podvodníkov? A ako sa takýto návrh vlastne podáva? Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie dlhov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.09.2016)

Dobrý deň. Súčasná prax orgánov činných v trestnom konaní je naozaj taká, že obdobné trestné oznámenia ako je to Vaše, odmietajú a oznamovateľov odkazujú na občianskoprávne konanie, tzn. na vymáhanie dlhu civilnou cestou. Vychádzajú pritom zo subsidiarity trestnej represie a zásady ultima ratio. Teraz máte v zásade dve možnosti, buď podáte proti uzneseniu o odmietnutí trestného oznámenia v lehote 3 dní sťažnosť, alebo si uplatníte Vašu pohľadávku civilnou žalobou v zmysle príslušných ustanovení Civilného sporového poriadku.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhov (Vymáhanie pohľadávok)

Dobry den. Chcem sa spytat, ci moze exekutor alebo ina institucia vymahat odo mna pohladavky mojho druha. Nie sme manzelia, sme vedeni ako druh a druzka a nemame ani spolocny trvaly pobyt. Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Vymáhanie dlhov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.08.2016)

Dobrý deň, každá pohľadávka môže byť vymáhaná iba od dlžníka, t.j. osoby, ktorá je na zmluve o pôžičke, úvere... označená ako dlžník (prípadne spoludlžník). Ak na jeho zmluvách, na základe ktorých mu vznikli jeho dlhy, nie ste uvedená nikde ako dlžník, spoludlžník alebo ručiteľ nie je možné od Vás vymáhať tieto dlhy. Na tom nemení nič ani to, že žijete spolu ako druh a družka. Od Vás by bolo možné pohľadávky vymáhať iba v tom prípade, ak by ste na niektorej z jeho zmlúv svojím vlastným podpisom zaviazali splácať jeho dlhy spolu s ním (t.j. ako spoludlžník) alebo splatiť jeho dlhy, ak ich nebude môcť splatiť on (t.j. ako ručiteľ).


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhov (Vymáhanie pohľadávok)

Dobry den, chcel by som sa opytat ohladne vymahanie dlhu, s dlznikom som spisal zmluvu o uznani dlhu (koncom roka 2014), ktora vyprsala v januari tohto roka. Po vyprsani zmluvy som ho kontaktoval aby uhradil dlznu ciastku a odpoved bola, ze dany dlh nemoze uhradit a ze ma exekuciu na ucte aj na vyplate u zamestnavatela. Aky postup by som mal v danej situacii zvolit? Moze dojst k premlcaniu zmluvy? Dakujem.

Odpoveď: Vymáhanie dlhov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 03.04.2016)

Dobrý deň, vzhľadom na to, že svoj dlh uznal písomne, pričom v uznaní dlhu je určená lehota na plnenie, tak premlčacia doba začne plynúť odo dňa nasledujúceho po dni, kedy malo dôjsť k plneniu. Premlčacia doba je pritom desaťročná. Nakoľko Vám oznámil, že je v dlhoch, má exekúciu na účte a na mzde, je potrebné vzhľadom na výšku Vašej pohľadávky a osobu dlžníka uvážiť, či podať návrh na vydanie platobného rozkazu už teraz alebo až po ukončení jeho prebiehajúcich exekúciách. Ak je predpoklad, že dlžníkovi vzniknú dlhy aj v budúcnosti a bude "neustále" proti nemu vedené exekučné konanie, odporúčal by som Vám čo najskôr podať návrh na vydanie platobného rozkazu na súd a po právoplatnosti súdneho rozhodnutia začať exekučné konanie. Tým sa Vaša pohľadávka dostane do poradia pri exekúcii a postupne bude uhrádzaná z vymožených súm. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhov (Vymáhanie pohľadávok)

Už sedem rokov mi je dlžný jeden človek 10 000 eur ako postupovať nemám peniaze na dlhé súdne konania. Všetky doklady o dlhu mám. Ako mám postupovať? Čo urobiť. Maximálne ma štve, že takýto človek si chodí, ako by sa nič nestalo. Nemám peniaze na súdy. Kto mi pomôže? To naozaj sa spravodlivosti dočká iba ten kto peniaze má?

Odpoveď: Vymáhanie dlhov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 31.12.2015)

Dobrý deň, ak je dlh po splatnosti už 7 rokov môže byť premlčaný, ak nemáte uznanie dlhu. Pri uznaní dlhu sa dlh premlčí za 10 rokov od uznania. AK sa uznáva premlčaný dlh, je potrebné do uznania dlhu dopísať, že dlžník vie o tom, že je dlh premlčaný. 

Alternatívou dlhých súdnych konaní je rozhodcovské konanie. Ktoré trvá len niekoľko týždňov a poplatok je tiež nižší (o cca 20 %). Zastupovanie advokátom pred rozhodcovským súdom nie je potrebné, takže ušetríte aj na nákladoch.

Ak dlh nebudete vymáhať tak sa stane nevymáhateľným a k peniazom sa nedostanete. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhov (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, kamarátov otec kúpil odomňa vozidlo. Vravel, že ho súrne potrebuje ale peniaze bude mať až do cca mesiaca. Kvôli cestám do zahraničia a pod. potreboval mať auto už prepísané na seba. Keďže som ich poznal, súhlasil som. V zmluve je napísané, že vozidlo bude prepísané na DI v deň podpisu a kupújuci má povinnosť uhradiť predajnú cenu na môj´účet do 30 dní. Bohužiaľ, nestalo sa. Nereagujú na telefón ani sms a keď ich niekde osobne nájdem, vykrúcajú sa, že má problém, alebo že poslal peniaze a nevie čo sa stalo, že musí ísť do banky a podobné rozprávky. Ubehli už 4 mesiace. Čo mi poradíte? Môžem odstúpiť od zmluvy a nárokovať si vozidlo? Čo urobiť predtým, ako im to oznámim? Bojím sa špekulácie a aby vozidlo neprepísali na tretiu osobu... Alebo, ako sa čo najrýchlejšie a najuspešnejšie domôcť peňazí? Myslím, že toľko v hotovosti nemá... Ďakujem vopred za každú radu.

Odpoveď: Vymáhanie dlhov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.09.2015)

Dobrý deň, v zmysle § 48 Občianskeho zákonníka, môže účastník od zmluvy odstúpiť len v prípade ak to je dohodnuté alebo táto možnosť vyplýva z ustanovenia zákona. Pokiaľ táto možnosť nevyplýva z kúpnej zmluvy, môžete postupovať podľa § 517 ods. 1 Občianskeho zákonníka. V zmysle tohto ustanovenia je kupujúci v omeškaní so zaplatením kúpnej ceny. Z tohto dôvodu ho na uvedenú skutočnosť písomne upozornite a poskytnite mu primeranú lehotu na splnenie jeho záväzku. Po jej márnom uplynutí máte právo od zmluvy odstúpiť, v dôsledku čoho sa kúpna zmluva od počiatku zrušuje. Druhou možnosťou je súdna žaloba na zaplatenie kúpnej ceny s príslušenstvom (napr. úrok z omeškania) podaná na príslušný súd. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhov (Vymáhanie pohľadávok)

Dobry den. Mam problem s dlznikom. Dlzna suma je 4200€. S dlznikom sme podpisali u notara uznanie dlhu. No dlznik vyplatenie dlhu oddaluje ako sa da. Splatnost dlzoby sa blizi a ja neverim, ze dlznik svoj dlh splati nacas. Pokial viem, dlznik je momentalne nezamestnany. Potrebujem vediet ako mam po splatnosti zmluvy postupovat tak, aby som pohladavku vymohol co najrychlejsie a v plnej sume... Za odpoved Vam dakujem.

Odpoveď: Vymáhanie dlhov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.09.2015)

Dobrý deň, uznanie dlhu je silným dôkazným prostriedkom v súdnom konaní. Ak by Váš dlžník tvrdil, že dlh nevznikol tak ako je uvedené v uznaní dlhu, musel by túto skutočnosť preukázať on. Najrýchlejším spôsobom ako vymôcť Vašu pohľadávku od dlžníka je hneď po splatnosti dlhu (ak nezaplatí) podať návrh na vydanie platobného rozkazu. Súdny poplatok je vhodné uhradiť vopred formou kolkov, ktoré sa nalepia priamo na návrh na vydanie platobného rozkazu. Tým urýchlite proces platenia súdneho poplatku. Po právoplatnom skončení veci na súde je potrebné podať návrh na vykonanie exekúcie. Exekútor následne siahne na dlžníkov majetok nachádzajúci sa na území Slovenskej republiky (najčastejšie zostatok na bankovom účte, zrážky zo mzdy alebo zo sociálnych dávok...). Oba návrhy však musia spĺňať prísne podmienky predpísané zákonom, preto neodporúčam vypracovať si návrhy sám. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhov (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, poprosil by som vás o radu, nakoľko som vo veľmi zložitej situácii a neviem ako postupovať. Jedná sa o problém, keď mám požičané od 3 nebankoviek a 2 bánk, momentálne som vo veľmi zlej finančnej situácii, zatiaľ mám príjem, ale vyzerá, že oň v dohľadnej dobe prídem. Nie som schopný platiť takmer žiadnu inštitúciu. Chcel by som sa spýtať, ako postupujú nebankovky a aj banky v prípade, keď nemám žiaden majetok, nie som vlastníkom bytu a ani nemám žiadny príjem? Chcem ešte dodať, že som psychiatricky liečený človek, či to môže zohrať v mojom prípade nejakú rolu. Ako mám postupovať v mojom prípade, aby som to čo najviac zachránil a prípadne sa vyhol veľkým nepríjemnostiam?

Odpoveď: Vymáhanie dlhov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.07.2015)

Dobrý deň

 

 

ja dôležité, aby ste sa pokúsil komunikovať s bankou ako aj nebankovým subjektom. Ja možné, aby ste si dohodli splátkové kalendáre podľa Vašich možností. Pokiaľ prestanete platiť svoje dlhy, budú ich od Vás exekučne vymáhať. Je ešte možnosť využiť inštitút osobného bankrotu, teda podať návrh na konkurz. Ide o zdĺhavejší proces, ktorý má 2 fázy a to konkurz a oddĺženie. Je však potrebné, aby ste spĺňal určité kritériá, na čo sú však potrebné konkrétnejšie informácie. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku