Predal som auto a kupujúci odo mňa chce úhradu za opravu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Predal som auto a kupujúci odo mňa chce úhradu za opravu

Dobrý deň! Dňa 2.9.2016 som predal svoje auto, podpísali sme kúpno-predajnú zmluvu, kúpca zaplatil za auto a odniesol si so sebou len malý technický preukaz. Dotiaľ mi neposlal späť ani malý technický preukaz, ani splnomocnenie, ktoré by mi umožnilo auto odhlásiť. Dnes mi napísal, že si dal auto skontrolovať a našli tam chyby, ktoré treba opraviť za sumu 750€. Žiada odo mňa, aby som zaplatil polovicu opravy, alebo aby som si vzal späť auto a vrátil mu peniaze. Avšak auto som nevidel tri týždne, takže je to riskantné - čo keby tam niečo vymenil alebo poškodil? Čo mám robiť?

Odpoveď: Predal som auto a kupujúci odo mňa chce úhradu za opravu

Dobry den, ak ste spisali zmluvu o prevode vlastnictva k autu, najskor by ste mali postupovat podla zmluvy.

Ak v zmluve nemate ziadne ustanovenia o vadach, potom sa bude postupovat podla obcianskeho zakonnika.

Tu je dolezite, ci auto malo alebo nemalo skutocne nejake vady. Ak malo vady v case prevodu vlastnickeho prava, kupujuci si moze u Vas ako predavaiuceho uplatnit zlavu z kupnej ceny.

Spytajte sa ho na to, o ake vady slo a nech  Vam predlozi doklad zo servisu. Ak sa Vam to nebude zdat v poriadku, urcite mu nic neplatte.

Vyzvite ho na prepis vozidla na dopravnom inspektorate. Vlastnicke pravo prechadza nie prepisom na inspektorate ale dohodou, t.j. casom uvedenym v zmluve (najcastejsie odovzdanim vozidla)