Predaj auta a odhlásenie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Nitra

Otázka: Predaj auta a odhlásenie

Dobrý deň, potrebujem poradiť. Môj manžel predal auto a má kúpnu zmluvu a veľký technický preukaz. Peniaze už dostal, ale s kupcom sa dohodli, že mu malý technický preukaz a splnomocnenie na odhlásenie auta pošle poštou, čo sa však nestalo, a kupca sa nijako nedá zastihnúť. Táto situácia trvá takmer mesiac, ale nevieme, čo by sme mali robiť. Môžete prosím poradiť, ako by sme mali ďalej postupovať?

Odpoveď: Predaj auta a odhlásenie

Dobrý deň, v zmysle zákona o cestnej premávke ste povinný ohlásiť príslušnému policajnému orgánu, dopravnému inšpektorátu podľa miesta Vášho trvalého pobytu, každú zmenu týkajúcu sa motorového vozidla. Vo Vašom prípade je potrebné čo najskôr zájsť na príslušný úrad a motorové vozidlo odhlásiť. Vzhľadom na to, že v súčasnosti platí objektívna zodpovednosť za priestupky na úseku cestnej premávky, mohlo by sa stať, že ak nový držiteľ vozidla prekročí rýchlosť pokuta príde Vášmu manželovi. Budete musieť následne policajtom preukazovať, že už nie ste majiteľom ani držiteľom vozidla. Problém nastáva v tom, že pri odhlásení motorového vozidla je potrebné dopravnému inšpektorátu predložiť aj tzv. malý technický preukaz (ktorým bohužiaľ nedisponujete). Takéto konkrétne prípady už zákon nerieši a ani nepredpokladá, preto Vám odporúčam informovať sa priamo na dopravnom inšpektoráte. Myslím si, že nejde o ojedinelý prípad a oni Vám budú vedieť poradiť najlepší spôsob vybavenia Vášho problému.