Povinnosť ručiteľa platiť dlh dlžníka

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Povinnosť ručiteľa platiť dlh dlžníka

Chcela by som sa opýtať na niečo v súvislosti s ručiteľstvom. Ak som ručiteľom a dlžník neplatí svoj dlh, mám v takej situácii povinnosť uhradiť tento dlh ako ručiteľ? Existuje nejaké riešenie tejto situácie alebo musím dlh nevyhnutne zaplatiť? Ďakujem.

Odpoveď: Povinnosť ručiteľa platiť dlh dlžníka

Dobrý deň,

pokiaľ ste ručiteľ, tak máte povinnosť platiť dlh za dlžníka, dokonca aj úroky z omeškania alebo zmluvné pokuty. Vždy sa postupuje podľa zmluvy, ktorú ste podpísali. Ak uhradíte čo i len časť dlhu za dlžníka, je potrebné od neho (dlžníka) túto sumu žiadať vrátiť. Najneskôr do 3 rokov od úhrady čo i len časti dlhu, inak sa Váš nárok premlčí.