Dobrý deň. Zmenila som trvalé bydlisko z Bratislavského kraja do Nitrianskeho kraja. Pri preberaní občianskeho preukazu požadovali odtlačky mojich prstov. Keď som sa opýtala prečo, odpovedali, že inak mi ho nevydajú. Bola som postavená pred hroznú situáciu. Nikdy som nespáchala žiadny previnenie, nebola som nikdy trestaná. Bolo mi nútené nechať pracovníčku, aby mi namáčala prsty do atramentu a odtlačala ich. Bola to veľmi neprijemná skúsenosť. Chcela by som vedieť, či boli porušené moje občianske práva. Ďakujem.
Dobrý deň.
Právnu úpravu týkajúcu sa dokladu totožnosti, ktorým je občiansky preukaz, upravuje osobitný zákon o občianskych preukazoch a tento zákon pritom upravuje:
Čo je občiansky preukaz?
Občiansky preukaz je verejná listina, ktorou štátny občan Slovenskej republiky preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo Slovenskej republiky a ďalšie údaje uvedené v občianskom preukaze. Občiansky preukaz je majetkom Slovenskej republiky. Pritom ak tento zákon neustanovuje inak platí, že občiansky preukaz je povinný mať každý občan, ktorý dovŕšil pätnásty rok veku a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.
Aké údaje sa v občianskom preukaze evidujú?
Občiansky preukaz obsahuje nasledujúce údaje:
a) meno a priezvisko občana,
b) rodné priezvisko občana,
c) deň, mesiac, rok a miesto narodenia občana,
d) rodné číslo občana,
e) pohlavie občana,
f) štátne občianstvo občana,
g) adresu trvalého pobytu občana na území Slovenskej republiky alebo miesto jeho pobytu v zahraničí,
h) podobu tváre občana,
i) podpis občana; podpis sa nevyžaduje, ak občan nie je spôsobilý podpísať sa,
j) deň, mesiac, rok a miesto vydania občianskeho preukazu,
k) deň, mesiac a rok uplynutia platnosti občianskeho preukazu,
l) číslo občianskeho preukazu,
m) prístupové číslo karty.
O občianskych preukazoch sa vedie evidencia, kam sa zapisujú:
Do občianskeho preukazu v časti osobitné záznamy sa na žiadosť občana uvedú:
- údaje o závažných chorobách, ktoré za určitých okolností vyžadujú okamžité podanie lieku alebo poskytnutie špeciálnej prvej pomoci po predložení potvrdenia od lekára,
- údaje o krvnej skupine a podskupine po predložení potvrdenia od lekára,
- skratka akademického titulu, vedecko-pedagogického titulu, umelecko-pedagogického titulu alebo iného titulu, alebo vedecko-akademickej hodnosti, umelecko-akademickej hodnosti alebo vedeckej hodnosti absolventa vysokej školy po predložení dokladu o udelení titulu, alebo skratka titulu, ktorý je občan oprávnený používať podľa osobitného predpisu, po predložení dokladu o absolvovaní vysokoškolského štúdia.
Súčasťou občianskeho preukazu je aj elektronický čip, ktorý obsahuje údaje, ktoré sú zapísané, alebo údaje, ktoré možno zapísať do občianskeho preukazu. Do elektronického čipu možno zapísať ďalšie údaje v rozsahu a za podmienok ustanovených osobitným predpisom. Občan si môže overiť údaje, ktoré sú zapísané do elektronického čipu, na okresnom riaditeľstve Policajného zboru.
Čomu sa musí osoba pri vyhotovení občianskeho preukazu podrobiť?
Občan, ktorému má byť občiansky preukaz vydaný, je povinný podrobiť sa nasnímaniu podoby jeho tváre a jeho podpisu na okresnom riaditeľstve. Nasnímanie podoby tváre sa vykoná v občianskom odeve, bez prikrývky hlavy a bez okuliarov s tmavými sklami.
V odôvodnených prípadoch je možné zo zdravotných alebo náboženských dôvodov nasnímať podobu tváre s prikrývkou hlavy; táto prikrývka nesmie zakrývať tvárovú časť spôsobom, ktorý by znemožňoval identifikáciu. Nasnímanie podoby nevidiaceho občana možno vykonať s okuliarmi s tmavými sklami po predložení potvrdenia lekára, že tento občan je nevidiaci.
Po novom, už je občan povinný podrobiť sa aj nasnímaniu odtlačkov prstov v zmysle § 11 ods. 6 zákona o občianskych preukazoch:
Občan, ktorému má byť občiansky preukaz vydaný, je povinný podrobiť sa nasnímaniu podoby tváre, odtlačkov prstov a podpisu. Povinnosť podrobiť sa nasnímaniu odtlačkov prstov sa nevzťahuje na občana uvedeného v § 2 ods. 4 druhej vete, občana, u ktorého nie je trvalo možné odtlačky prstov zosnímať a na občana mladšieho ako 12 rokov. Povinnosť podrobiť sa nasnímaniu podpisu sa nevzťahuje na občana mladšieho ako 12 rokov; osoba staršia ako 6 rokov a mladšia ako 12 rokov sa môže podrobiť nasnímaniu podpisu.
Prevzatie občianskeho preukazu ja upravené v ust. § 10 zákona o občianskych preukazoch:
(1) Občiansky preukaz si občan môže prevziať na príslušnom útvare, na ktorom podal žiadosť o vydanie občianskeho preukazu, alebo na príslušnom útvare, ktorý uviedol pri podaní žiadosti; občan pri podaní žiadosti môže tiež požiadať o doručenie občianskeho preukazu na adresu na území Slovenskej republiky.
(2) Občiansky preukaz si občan starší ako 15 rokov prevezme osobne alebo ho prevezme jemu blízka osoba, ak nie je v odsekoch 3 až 6 ustanovené inak.
(3) Ak bola žiadosť o vydanie občianskeho preukazu podaná podľa § 7 ods. 8, občiansky preukaz prevezme osoba, ktorá podala žiadosť.
(4) Iná osoba, ako je uvedená v odsekoch 2 a 3, môže prevziať občiansky preukaz len na základe osvedčeného plnomocenstva na zastupovanie udeleného osobou, ktorá podala žiadosť o vydanie občianskeho preukazu; osvedčené plnomocenstvo na zastupovanie sa nevyžaduje, ak občan starší ako 15 rokov pri podaní žiadosti o vydanie občianskeho preukazu splnomocní na prevzatie občianskeho preukazu inú osobu, túto skutočnosť uvedie do žiadosti a podpíše pred príslušným útvarom alebo zastupiteľským úradom.
(5) Občiansky preukaz občana, ktorý je umiestnený v zariadení pre fyzické osoby, ktoré sú odkázané na pomoc inej fyzickej osoby, alebo v zariadení pre fyzické osoby, ktoré dovŕšili dôchodkový vek,16) môže prevziať aj štatutárny orgán zariadenia, v ktorom je občan umiestnený, alebo ním poverená osoba.
(6) Ak bola žiadosť o vydanie občianskeho preukazu podaná podľa § 7 ods. 5 až 7, občiansky preukaz prevezme zákonný zástupca alebo osoba, ktorá podala žiadosť; táto osoba sa nemôže dať zastupovať okrem štatutárneho orgánu zariadenia na výkon rozhodnutia súdu.
(7) Ak bola žiadosť o vydanie občianskeho preukazu podaná na zastupiteľskom úrade, občiansky preukaz sa doručí na zastupiteľský úrad, na ktorom ho prevezme osoba podľa odsekov 2 až 6. V odôvodnenom prípade môže zastupiteľský úrad občiansky preukaz doručiť na adresu v štáte pôsobnosti tohto zastupiteľského úradu alebo na iný zastupiteľský úrad určený pri podaní žiadosti, ak o to občan požiada a možno preukázateľne zabezpečiť prevzatie občianskeho preukazu občanom.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:
16. januára
Som naozaj nadmieru spokojný...profesionálny prístup, absolútne korektné jednanie, pri jednej z mojich otázok vypracovanie a zaslanie odpovede na doplňujúce otázky..
recenzie
1. novembra
Ďakujem veľmi pekne za radu veľmi mi to pomohlo, viem čo môžem podniknúť a byť si pri tom istý, že robím správne. Ešte raz ďakujem a určite odporúčam
recenzie
24. septembra
Rýchla a zrozumitelná odpoveď, ktorá naozaj pomôže. Vysoká profesionalita a maximálna moja spokojnosť
recenzie
12. februára
Som veľmi spokojná s reakciou na moju otázku. Odporúčam využitie tohto poradenstva.
recenzie
4. mája
Ďakujem srdečne za rýchlu odpoveď. Veľmi ste mi pomohli. Už len veriť, že sa môj problém skončí v súlade so zákonom. Profesionálne jednanie má veľmi vysokú úroveň. Rada vás budem odporúčať
recenzie
9. januára
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Dostala som skvelý tip ako postupovať a ušetriť ďalšie náklady za právnické služby.
recenzie
17. júna
Rýchla a profesionálna odpoveď, ktorá bola vysvetlená naozaj zrozumiteľným spôsobom aj pre niekoho, kto sa v právnych veciach nevyzná. Ušetrilo mi to nesmierne veľa času pri dohľadávaní informácií..
recenzie
21. septembra
Vyjadrujem veľkú spokojnosť. Je to advokátska kancelária na vysokej úrovni. Nesmierne si vážim ľudský prístup JUDr. Ficeka..
recenzie