Použitie záznamu z kamerového systému

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Použitie záznamu z kamerového systému

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či je možné zaznamenávať súkromný pozemok a dom suseda pomocou kamerového systému a následne použiť tento záznam v trestnoprávnom konaní. Konkrétne sa jedná o situáciu, keď inštalácii kamerového systému predchádzalo protiprávne konanie suseda (napríklad hádzanie kameňov) a o tom existujú trestné oznámenia. Teda očakávame útok zo strany suseda. Alebo je zaznamenávanie susedovho domu a pozemku úplne vylúčené, ako to uvádza zákon o ochrane osobných údajov, a ani takáto situácia nie je výnimkou? Vopred vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Použitie záznamu z kamerového systému

Dobrý deň,

V zmysle všeobecných zásad Trestného poriadku môžu byť v trestnom konaní použité zásadne iba dôkazy získané v súlade so zákonom. Aj napriek tomu však ne­mož­no vy­lú­čiť , aby bol v trestnom konaní použitý ako dô­kaz aj zá­znam, kto­rý bol vy­ho­to­ve­ný súk­rom­nou oso­bou bez súh­la­su osôb, kto­rých sa vyhotovenie predmetného záznamu týka.

V tomto prípade je však dôležité zdôrazniť, že aby takýto dôkaz mohol byť použitý na účely trestného konania musí byť splnené, aby zá­sah do súk­ro­mia bol od­vo­di­teľ­ný zá­uj­mom na stra­ne to­ho, kto zá­znam za­do­vá­žil a nás­led­ne pou­žil. Musí byť teda splnená podmienka proporcionality.