Máte
otázku?

Dôkaz v trestnom konaní


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Dôkaz v trestnom konaní

Dobrý deň, mám pre Vás jednu otázku. Môže mi človek podať trestné oznámenie na základe komunikácie na Facebooku? Bude sa táto komunikácia brať ako dôkaz? Hovoríme o dlhu, o ktorom sme s daným človekom hovorili výhradne prostredníctvom sociálnej siete, žiadne iné záznamy o tomto dlhu neexistujú. Ďakujem.

Odpoveď: Dôkaz v trestnom konaní

Dobrý deň

trestné oznámenie sa podáva policajtovi alebo prokurátorovi. Policajt alebo prokurátor preskúma, či z obsahu trestného oznámenia vyplývajú skutočnosti nasvedčujúce tomu, že bol spáchaný trestný čin. V prípade ak tr. oznámenie neobsahuje takéto skutočnosti, avšak je možné ich zadovážiť doplnením, môžu ich doplniť vyžiadaním od oznamovateľa výsluchom alebo vyžiadaním si písomných podkladov. Za dôkaz v trestnom konaní môže slúžiť všetko, čo môže prispieť na náležité objasnenie veci.

Trápi vás "Dôkaz v trestnom konaní" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Dôkaz v trestnom konaní (Trestné právo)

Dobry den, chcem sa spytat ci je mozne vymahat pohladavku aj vtedy, ked ako dokaz o tom, ze mi dotycny dlzi sumu 3400,-EUR mam od neho len potvrdene cez komunikator "whats up" v mobilnom telefone? Dakujem predom za odpoved S pozdravom

Odpoveď: Dôkaz v trestnom konaní

(odpoveď odoslaná: 25.10.2016)

Dobrý deň, aj takéto pohľadávky sú vymáhateľné. Existuje tu však väčšie riziko ako pri bežných pohľadávkach potvrdených inými listinnými dôkazmi (napr. písomnou zmluvou o pôžičke). V prvom rade je potrebné sa pozrieť na presné znenie Vašej komunikácie, či dlžník priznáva svoj dlh a zaväzuje sa ho uhradiť v rámci určitej lehoty. Ak aj v komunikácii priznal svoj dlh a zaviazal sa ho vyplatiť, v rámci vymáhania pohľadávky sa môže jeho postoj zmeniť a bude svoj dlh popierať. Z toho dôvodu je dobré, ak disponujete ďalším dokladom, ktorým by ste mohli v rámci vymáhania pohľadávky preukázať, že ste mu finančné prostriedky poskytli (napr. výpis z bankového účtu, potvrdený príjmový pokladničný doklad...). Ak poprie existenciu svojho dlhu, je na Vás aby ste tento dlh preukázali. Iba s komunikáciou z whats up je to veľmi ťažké.


Podotázka: Dôkaz v trestnom konaní (Trestné právo)

Dobrý deň. Manželka na mňa podala trestné oznámenie za týranie jej a našich dvoch synov. To že som ich netýral, myslím našich synov, dokázalo vyšetrovanie polície, aj súdny znalec a ďalšie vyšetrenie psychológom. Čo sa týka manželky, to je ešte predmetom riešenia. Ale stojím si za tým, že to nie je pravda, ako aj u našich detí. Tresné oznámenie podala na mňa 1.4. 2015 a včera predložila list na políciu ako dôkaz, ktorý údajne našla v júni pri sťahovaní sa zo spoločnej domácnosti, pod posteľou. Ten list nebol adresovaný jej a bol zalepený v obálke. Je možné ho predložiť, ako dôkaz? Pri tom si vôbec nepamätám, že by som ho písal. Je tam ten problém, že keď odišla so spoločnej domácnosti aj spolu s našimi synmi odmietala mi povedať kde sa nachádzajú. Ja som to dosť zle psychicky znášal, nespal som a bral som dosť tabletiek od bolesti hlavy. Mal som niekedy stav, že som si ani nepamätal čo robím. Ten list je adresovaný panenke Márii. Viem znie to čudne, ale je to tak. Neviem čo mám teraz robiť. Ďakujem Vám až by ste mi vedeli poradiť.

Odpoveď: Dôkaz v trestnom konaní

(odpoveď odoslaná: 26.05.2016)

Dobrý deň. Dokazovanie je v Trestnom poriadku upravené v ustanoveniach § 119 a nasl. Vo všeobecnosti platí, že ako dôkaz môže slúžiť všetko, čo môže prispieť na náležité objasnenie veci a čo sa získalo z dôkazných prostriedkov podľa Trestného poriadku alebo podľa osobitného zákona. Každopádne pre účely dokazovania v trestnom konaní je rozhodujúce to, či tento list nejakým spôsobom preukazuje to, že ste Vašu bývalú manželku týrali alebo nie.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dôkaz v trestnom konaní" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka
Text zprávy
Moje zprava