Dobrý deň,
na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :
Zrejme rodinný príslušník nedal písomný súhlas s umiestnením a držaním v zdravotníckom zariadení.
V takomto prípade musí zdravotnícke zariadenie v zmysle ust. § 252 a nasl. Civilného mimosporového poriadku podať návrh na súd na udelenie súhlasu na prevzatie a držanie v zdravotníckom zariadení.
Je to pomerne komplikovaný proce, kde musia byť dodržané zákonné oprávneného Vášho príbuzného, okrem iných musí byť vypočutý na súde ak o to požiada /§ 260 ods. 3/, súd ho musí poučiť o jeho právach a povinnostiach, najmä zvoliť si zástupcu atď.
Z ust. § 255 ods. 2 vyplýva, že blízka osoba /napr. manželka, manžel, mama, otec, brat, sestra/ môžu súdu navrhnúť, aby ich súd pribral za účastníka konania.
Citujeme z ustanovení Civil. mimosporového poriadku platí :
"§ 253 :
(1) Zdravotnícke zariadenie, v ktorom je osoba umiestnená z dôvodov uvedených v osobitnom predpise (ďalej len „umiestnený“), je povinné oznámiť súdu do 24 hodín prevzatie umiestneného bez jeho informovaného súhlasu. Oznamovaciu povinnosť má zdravotnícke zariadenie aj vtedy, ak umiestnený svoj informovaný súhlas odvolá, a to do 24 hodín od odvolania informovaného súhlasu.
(2) Ak je umiestnený, ktorý bol prijatý do zdravotníckeho zariadenia s informovaným súhlasom, obmedzený vo voľnom pohybe alebo styku s vonkajším svetom, je toto zdravotnícke zariadenie povinné urobiť oznámenie podľa odseku 1 do 24 hodín od takého obmedzenia.
§ 254
(1) Návrh na začatie konania môže podať umiestnený.
(2) Súd začne konanie bez návrhu na základe oznámenia zdravotníckeho zariadenia podľa § 253, ak sa konanie nezačalo už skôr na návrh.
§ 255 :
(1) Účastníkom konania o prípustnosti prevzatia a držania v zdravotníckom zariadení je umiestnený a zdravotnícke zariadenie.
(2) Blízka osoba môže navrhnúť, aby ju súd pribral ako účastníka do konania. Súd návrhu vyhovie, ak to považuje pre vedenie konania a ochranu umiestneného za účelné.
§ 256 : Súd môže ustanoviť procesného opatrovníka umiestnenému aj vtedy, ak to považuje za potrebné na ochranu jeho záujmov, najmä ak má pochybnosti, či má umiestnený spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu.
§ 257 :
(1) Ak je umiestnený plnoletý, má v konaní spôsobilosť samostatne konať pred súdom v plnom rozsahu aj vtedy, ak nemá spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu.
(2) Ak sú procesné úkony zákonného zástupcu alebo procesného opatrovníka v rozpore s procesnými úkonmi umiestneného alebo v rozpore s procesnými úkonmi zástupcu, ktorého si umiestnený zvolí, posúdi súd, ktorý procesný úkon je v záujme umiestneného.
(3) Rozhodnutie vo veci samej súd okrem zákonného zástupcu alebo procesného opatrovníka doručí aj umiestnenému. Umiestnený môže požiadať, aby mu súd doručoval všetky písomnosti v konaní.
§ 258 :
(1) Umiestneného súd poučí o jeho procesných právach a povinnostiach, najmä o práve zvoliť si zástupcu.
(2) Poučenie podľa odseku 1 súd uskutoční spôsobom, ktorý zohľadňuje zdravotný stav umiestneného.
§ 259 : Umiestnený môže požiadať, aby sa zúčastňoval konania jeho dôverník, ktorý nie je jeho zástupcom. O tejto možnosti ho súd poučí.
§ 260 :
(1) Súd umiestneného vyslúchne.
(2) Výsluch umiestneného súd uskutoční spôsobom, ktorý je vhodný a primeraný s ohľadom na zdravotný stav. Ak je výsluch na ujmu zdravotného stavu, možno od výsluchu upustiť. Súd v takom prípade umiestneného vzhliadne.
(3) Ak o to požiada umiestnený, vyslúchne ho súd vždy.
§ 261 : Súd sa oboznámi s názorom ošetrujúceho lekára, prípadne ďalších osôb, ktoré môžu objasniť stav veci, a so zdravotnou dokumentáciou umiestneného.
§ 261 : Súd sa oboznámi s názorom ošetrujúceho lekára, prípadne ďalších osôb, ktoré môžu objasniť stav veci, a so zdravotnou dokumentáciou umiestneného.
§ 262 :
(1) Súd rozhodne o prípustnosti prevzatia do zdravotníckeho zariadenia uznesením bez nariadenia pojednávania.
(2) Súd vydá uznesenie do piatich dní od obmedzenia osobnej slobody umiestneného.
(3) Súd doručí uznesenie umiestnenému v zdravotníckom zariadení do 24 hodín od jeho vydania, najneskôr však do piatich dní od obmedzenia osobnej slobody.
§ 263 :Zdravotnícke zariadenie umiestneného okamžite prepustí, ak súd rozhodol, že prevzatie do zdravotníckeho zariadenia bolo neprípustné.
§ 264 : Zdravotnícke zariadenie je vždy oprávnené umiestneného prepustiť, a to aj keď súd rozhodol, že prevzatie do zdravotníckeho zariadenia bolo prípustné."
Na konanie v zmysle zákona je miestne príslušný okresný súd v obvode kde sa nachádza toto zdravotnícke zariadenie.
Adresy súdov nájdete na stránke www.justice.sk.
Odporúčame urýchlene vo Vašom prípade podať návrh na príslušný okresný súd, aby blízka osoba Vášho príbuzného v zdrav. zariadení bola prizvaná ako účastník konania.
V návrhu uvediete identifikačné údaje Vášho príbuzného a zdravotnícke zariadenie, na základe ktorých súd bude vedieť Vaše podania priradiť do príslušného spisu.
V samotnom návrhu odporúčame už teraz podať Vaše námietky voči postupy obvodnej lekárky a zdravotníckeho zariadenia.
Odporúčame kontaktovať advokáta.
Mená pýtajúcich sa nikdy nezverejňujeme.