Postup poškodeného po tom, čo bol fyzicky napadnutý

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Postup poškodeného po tom, čo bol fyzicky napadnutý

Bola som fyzicky napadnutá bratom, pretože som ho nechcela pustiť do priestorov domu, ktorý je stále v dedičnom konaní. Aj napriek mojim upozorneniam, že zámka na dverách nie je moja a nemám k nej kľúč, dvere vyrazil a po dome sa túlal. Keď som išla za ním, aby som zistila, prečo to urobil a aby odtiaľ odišiel, správal sa agresívne. Takže som ho len odstrčila a zamkla ďalšie dvere. Na to ma brat začal biť celou dlaňou po tvári, hlave, šíji a chrbte. Sposobil mi otras mozgu, odreninu lakťa, veľkú hrču na hlave, opuchnuté oko a modrinu na ňom ako svet plus rezné poranenie inej časti dolnej končatiny. Podotýkam, že brat je bývalý policajt a cizí šťastný príslušník. A po incidente sa nám začal vyhrážať, že má prostriedky na to, aby sme z domu odišli a že má dostatok peňazí na to, aby niekoho podplatil. Tiež povedal, že by som si to mala rozmyslieť, ak nechcem zle dopadnúť. Prosím, pomôžte mi, mám strach, že to tak aj urobí.

Odpoveď: Postup poškodeného po tom, čo bol fyzicky napadnutý

Dobrý deň,

v prvom rade je potrebné konštatovať, že slovenský právny poriadok rozlišuje medzi viacerými stupňami ublíženia na zdraví. Drobné ublíženie na zdraví (bližšie v zákone o priesupkoch nevymedzené) je priestupkom proti občianskemu spolunažívaniu.

Ak ide hoci aj o úmyselné ublíženie na zdraví iného, ale toto ublíženie nedosiahne stupeň potrebný na to, aby bolo považované za trestný čin ublíženia na zdraví (kedy pôjde o trestný čin ublíženia na zdraví je popísané nižšie), pôjde spravidla o priestupok.

V prípade, ak intenzita poškodenia zdravia bude vyššia ako "drobné ublíženie na zdraví", pôjde o poškodenie zdravia, ktoré je už chránené prostriedkami trestného práva. Konkrétne zdravie je proti vyššej miere poškodenia ako je len drobné poškodenie chránené primárne prostredníctvom trestného činu ublíženia na zdraví. Ublížením na zdraví sa v trestnom práve rozumie také poškodenie zdravia iného, ktoré si objektívne vyžiadalo lekárske vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie, počas ktorého bol nie iba na krátky čas sťažený obvyklý spôsob života poškodeného.

V zmysle judikatúry sa za ublíženie na zdraví považuje porucha zdravia poškodeného, ktorá mu sťažuje obvyklý spôsob života alebo výkon obvyklej činnosti po dobu okolo siedmich dní, avšak neplatí to absolútne. Súdy sa pri posudzovaní konkrétneho poškodenia zdravia ako ublíženia na zdraví z hľadiska trestného práva neriadia mechanicky len kritériom dĺžky pracovnej neschopnosti alebo doby trvania poruchy zdravia, ale hodnotia všetky okolnosti, predovšetkým povahu poruchy, akými príznakmi sa porucha prejavovala, ktorý orgán alebo ktorá funkcia bola narušená, aká bola bolestivosť poranenia a jej intenzita, aké lekárske ošetrenie si poranenie vyžiadalo a do akej miery porucha zdravia narušila obvyklý spôsob života poškodeného, vrátane toho, či a na akú dobu ho vyradila z pracovného procesu (napr. judikát R 16/1986, B 52/5/1972 či NR 2 Tz 32/1973).

Vzhľadom na Vami opísané následky konania Vášho brata (otras mozgu, rezné poranenia a pod.) je možné (v závislosti aj od ostatných vyššie uvedených okolností, ktoré nie sú vo Vami popísanom skutkovom stave opísané - najmä dobou liečenia a pod.), že v danom prípade budú naplnené všetky znaky skutkovej podstaty trestného činu ublíženia na zdraví. Je ale potrebné upozorniť na skutočnosť, že právna kvalifikácia (teda posúdenie či ide o trestný čin alebo priestupok) bude vždy závisieť od všetkých ostatných kritérií, ktoré sme uviedli vyššie a z ktorých sú len niektoré vo Vašom opise uvedené.

Vo Vašom prípade Vám na základe uvedeného možno odporúčiť, aby ste podali trestné oznámenie. Súčasne by bolo vhodné, aby ste mali lekárske potvrdenie, príp. iné dokumenty, či svedkov, ktorými ste vedeli preukázať pravdidovsť Vášho trestného oznámenia. Tieto informácie je rovnako vhodné uviesť pri podávaní trestného oznámenia. Súčasne s podaním trestného oznámenia ste oprávnená uplatniť si nárok na náhradu škody - teda za spôsobenú ujmu na zdraví.

Vzhľadom na Vaše obavy, plynúce z možných vplyvov, ktoré môže mať Váš brat ako bývalý policajt, Vám možno odporučiť podať trestné oznámenie na príslušnej prokuratúre. Súčasne je nutné uviesť, že nad každou trestnou vecou (aj takou, v ktorej jednotlivé úkony budú vykonávať príslušníci Policajného zboru) vykonáva dozor dozorujúci prokurátor. Úlohou dozorujúceho prokurátora je napríklad to, aby v prípade, že policajt nejaký úkon nevykoná, prípadne vydá nesprávne rozhodnutie, prokurátor tieto úkony môže vykonať sám, prikázať ich vykonať či nesprávne rozhodnutia zrušiť a nahradiť ich svojimi vlastnými (§ 230 v spojení s § 10 ods. 1 Trestného poriadku).