Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Majetkové vyrovnanie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Prešov

Otázka: Majetkové vyrovnanie

Dobrý deň, prosím vás, mám otázku – na akú sumu (ak vôbec) má nárok ex-manželka z predaja domu, ktorý je vo výhradnom vlastníctve ex-manžela a on platil hypotéku? Ona prispievala do domácnosti za spoločných 10 rokov manželstva len na stravu. Sú dva roky rozvedení a dom sa predáva až teraz, ex-manželka tam doteraz býva a žiada náhradné bývanie. Je ex-manžel povinný jej to zabezpečiť? Majú spolu dve deti 13 a 11, ktoré sú dohodou zverené matke a otec platí výživné 200 €. Ďakujem vopred za odpoveď, pekný deň.

Odpoveď: Majetkové vyrovnanie

Dobrý deň,

V prípade, že je dom vo výhradnom vlastníctve ex-manžela a hypotéka bola platená z jeho prostriedkov, ex-manželka nemá nárok na podiel z predaja nehnuteľnosti. Ak však počas manželstva prispievala na splátky hypotéky alebo zveľaďovanie domu z prostriedkov, ktoré sa považujú za spoločné, môže žiadať úhradu tejto časti podľa § 150 Občianskeho zákonníka. To sa dá vypočítať.

Vzhľadom na to, že majú spolu dve maloleté deti zverené matke, môže matka žiadať zabezpečenie bývania prostredníctvom súdu alebo ďalšie zvýšenie výživného, aby mala prostriedky na nové bývanie.

Odporúčam konzultovať situáciu s našim advokátom, ktorý by vedel konkrétnejšie poradiť na základe všetkých dostupných informácií a dokumentov.