Pokuta v mestskej hromadnej doprave

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Pokuta v mestskej hromadnej doprave

Dobrý deň, obraciam sa na vás s otázkou týkajúcou sa pokuty, ktorú som dostal. V mestskom dopravnom podniku v Košiciach som obdržal pokutu za jazdu bez cestovného lístka. V Košiciach je, ako mi vysvetlil revízor, možné a) zaplatiť pokutu na mieste, b) do štyroch dní prísť osobne na pobočku a pokutu vyplatiť, alebo c) nechať si pokutu zaslať poštou. Jasne som revízorovi povedal, že si želám nechať poslať pokutu poštou, čo zjavne porozumel, keďže mi oznámil, že mi ju pošlú do piatich pracovných dní a zaplatím približne jedno euro za poštovné. Potom si zapísal moje údaje z občianskeho preukazu, ale všimol som si, že ich píše na malý kus papiera a extrémne škaredo a nečitateľne. Dnes, keď vám píšem, uplynulo už sedem pracovných dní od incidentu a nič som neobdržal, hoci poštu kontrolujem starostlivo. Začal som sa tešiť, že pokutu možno nebudem musieť vyplatiť. Moja otázka však znie: môže mi pokuta prísť dodatočne a navyše s nejakými úrokmi, ak na mojej strane nenastalo žiadne pochybenie a či mám vynakladať svoje úsilie a čas a pýtať sa na vlastnú pokutu, hoci som sa práve návšteve dopravného podniku chcel vyhnúť. Ďakujem vám vopred za pomoc.

Odpoveď: Pokuta v mestskej hromadnej doprave

Dobrý deň, ak Vám pri udelení pokuty nebol na mieste odovzdaný žiaden doklad/rozhodnutie o tom, že Vám bola udelená pokuta a máte ju uhradiť, tak Vám DPMK nemôže prirátať úroky, keďže nemáte momentálne na základe čoho pokutu zaplatiť, tým pádom sa nemôžete dostať do omeškania s platbou. Ak by ste chceli byť poctivý môžete sa ísť opýtať na DPMK ohľadom toho, avšak na Vašom mieste počkám na doručenie poštou a na základe doručeného rozhodnutia/príkazu na úhradu potom pokutu vyplatíte.