Overenie listín na matrike

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Žilina

Otázka: Overenie listín na matrike

Dobrý deň, zaujíma ma, aké listiny mi môžu na matrike notársky overiť. Potrebovala som notársky overiť rozsudok o rozvode, no pracovníčka matriky poverená overovaním listín mi povedala, že toto nie je v ich pôsobnosti. V meste, v ktorom som žila pred rozvodom, mi túto kópiu poviazali a aj overili, tak neviem, či sa kompetencie matrík zmenili, alebo len pracovníčka nemala chuť mi všetky dokumenty poviazať a overiť. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Overenie listín na matrike

Dobrý deň, notári alebo aj matričné úrady môže úradne overiť fotokópiu akejkoľvek listiny. Tzn. že ak máte napr. rozsudok o rozvode manželstva a chcete si zabezpečiť okrem originálu aj úradne overenú fotokópiu, stačí si z rozsudku vyhotoviť fotokópiu a prísť na príslušný úrad. Následne je im potrebné predložiť originál listiny a tiež fotokópiu listinu. Ak má dokument viacero listov tak sa overenie fotokópie vykoná technickým spojením ďalšej listiny, na ktorej bude uvedené, že fotokópia súhlasí s originálom (technickým spojením bude previazanie trikolórou). V našej praxi sme sa zatiaľ nestretli s tým, že by či už na matrike alebo u notára odmietli úradne overiť zhodu slovenských dokumentov (problém môže nastať pri cudzojazyčných dokladoch).