POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Overenie údajov katastra

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Žilina

Otázka: Overenie údajov katastra

Dobrý deň, prosím o informáciu. Potrebujem vyriešiť vysporiadanie pozemkov podielového spoluvlastníctva a na základe výpisu z katastra nehnuteľností, potrebujem overiť nasledujúce údaje: adresu, dátum narodenia a, ak vlastník zomrel, dátum úmrtia. Tieto údaje sú potrebné na Okresnom súde na zistenie okruhu dedičov po zomrelom vlastníkovi. Ako môžem overiť údaje z katastra? Niektoré mestské a obecné úrady tieto údaje odmietajú overiť a odvolávajú sa na zákon č. 253/1998 Z.z., podľa ktorého môžu poskytnúť informácie iba štátnym a verejným organizáciám, a súdu. Prosím vás, existuje zákon, podľa ktorého by mi tieto mestské a obecné úrady museli sprístupniť uvedené údaje? Potrebujem ich overiť, nakoľko nemám inú možnosť zistiť, či sú údaje uvedené na katastri správne a či vlastník náhodou nezomrel. Ďakujem pekne.

Odpoveď: Overenie údajov katastra

Dobrý deň.

Overenie údajov katastra so skutočnosťou nie je jednoduché. Z Vašej otázky mi nie je jasné, či už súdne konanie začalo (a teda súd Vás vyzval na opravu okruhu účastníkov konania), alebo sa len snažíte správne označiť účastníkov konania. Pokiaľ ide o označenie účastníkov na žalobe, vychádzajte z údajov uvedených na liste vlastníctva, ktorý nájdete na katastrálnom portáli.

Podľa § 70 Katastrálneho zákona:

Údaje katastra uvedené v § 7 sú hodnoverné, ak sa nepreukáže opak.

Do údajov uvedených v §7 patria aj: údaje o právach k nehnuteľnostiam, údaje o vlastníkoch nehnuteľností (ďalej len "vlastník") a o iných oprávnených z práv k nehnuteľnostiam (ďalej len "oprávnená osoba"), ak ide o fyzickú osobu, meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu, ak ide o právnickú osobu, názov, sídlo a identifikačné číslo, ako aj údaje o skutočnostiach súvisiacich s právami k nehnuteľnostiam.

Pokiaľ nebudú stačiť údaje z katastra skúste sa na obce a mestá obrátiť so žiadosťou podľa tzv. informačného zákona – zákon č. 211/2000 Z. z. Ďalšia možnosť je obrátiť sa priamo na súd a žiadať, aby súd tieto informácie zistil za Vás, nakoľko dôkazy nedokážete zabezpečiť bez súčinnosti súdu. Obce a mestá tieto informácie súdu musia poskytnúť. Takto sa Vám podarí overiť údaje z katastra.