POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Konáre prevísajúce na susedov pozemok


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Konáre prevísajúce na susedov pozemok

Dobrý deň. Odrezal som konáre susedovho stromu, ktoré presahovali na môj pozemok. Môžem tieto konáre primeraným spôsobom a opatrne prehodiť na susedov pozemok bez toho, aby som ho informoval o prehodení? Je sused povinný tieto konáre prijať, ak som ho o prehodení neinformoval? Spomenuté konáre mi vrátil naspäť. S pozdravom.

Odpoveď: Konáre prevísajúce na susedov pozemok

Dobrý deň. Na základe ustanovenia § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka in fine je sused, do práva ktorého sa prevísajúcimi konármi zasahuje, oprávnený odstrániť prerastajúce konáre (rovnako to platí aj o koreňoch stromov). Toto oprávnenie je však limitované v tom smere, že sa tak nesmie urobiť v nevhodnej ročnej dobe a nešetrným spôsobom. Zákon však už žiadnym spôsobom neupravuje, ako sa má nakladať s odstránenými konármi. Podľa môjho osobného názoru zostávajú odstránené konáre vo vlastníctve toho, komu patrí strom, z ktorého pochádzajú. Z uvedeného usudzujem, že o ich odstránenie by sa mal postarať práve vlastník.

 

Trápi vás "Konáre prevísajúce na susedov pozemok" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Konáre prevísajúce na susedov pozemok (Občianske právo)

Dobrý deň, Peter, vlastním záhradu v záhradkárskej osade a mám problém so susedovým ihličnatým stromom, ktorý prečnieva na môj pozemok. Strom je naklonený a zasadený iba 1 meter od hranice mojej záhrady. Sused na moje požiadavky reagovať odmietol. Ako by som sa mal brániť? Prajem vám pekný deň.

Odpoveď: Konáre prevísajúce na susedov pozemok

(odpoveď odoslaná: 28.03.2024)

Dobrý deň. V prípade, že konáre stromov presahujúce z pozemku suseda zasahujú na Váš pozemok a spôsobujú znečistenie konármi, lístím alebo ovocím, máte právo brániť sa proti tomuto stavu. Napríklad podľa rozhodnutia Krajského súdu v Prešove, vlastník stromu je povinný zdržať sa akýchkoľvek zásahov, ktoré by spôsobovali odvádzanie dažďovej vody zo svojho pozemku na susediaci pozemok, vrátane pádu lístia, ovocia, alebo konárov z týchto stromov. Táto povinnosť platí aj po odstránení presahujúcich konárov, keďže nevylučuje možnosť opätovného rozkonárenia stromov tak, že by presahovali na susedný pozemok. Ak teda váš sused túto povinnosť porušuje, môžete sa brániť tým, že proti nemu podniknete právne kroky, ako napríklad podanie žaloby na zdržanie sa takýchto zásahov alebo prípadne na odstránenie presahujúcich častí stromu. V prípade, že by sused upravil svoj pozemok tak, že došlo k bezprostrednému prívodu vody na váš pozemok, možno proti takémuto konaniu taktiež vzniesť žalobu.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Konáre prevísajúce na susedov pozemok (Občianske právo)

Dobrý deň, Od suseda nám na pozemok prerastá burina a konáre stromov. Ako máme postupovať, aby to odstránil? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Konáre prevísajúce na susedov pozemok

(odpoveď odoslaná: 16.05.2022)

Dobrý deň,
v prvom rade ho treba vyzvať, aby odstránil takto prerastajúce konáre a burina. Ak tak nespraví sám, tak budete môcť Vy sám spraviť zásah a orezať konáre. Jediné, čo musíte dodržať je, aby to nebolo vykonané v nevhodnom vegetačnom období (napríklad teraz keď stromy kvitnú, rodia).


Podotázka: Konáre prevísajúce na susedov pozemok (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som sa Vás opýtať. Vedľa môjho domu má sused približne 35 metrový topoľ, jehož konáre sa odlamujú a padajú mi na strechu. Tá je následne poškodená a sused topoľ odstrániť nechce. Čo by som mal robiť? Ďakujem.

Odpoveď: Konáre prevísajúce na susedov pozemok

(odpoveď odoslaná: 13.06.2017)

Dobrý deň. Pokiaľ daný strom sused odmieta odstrániť a Vy chcete vo veci zjednať nápravu, zrejme sa nevyhnete súdnemu sporu. V rámci súdneho konania sa môžete domáhať toho, aby bola Vášmu susedovi uložená povinnosť odstrániť daný strom. Nie je tiež vylúčené, aby ste sa domáhali náhrady škody za poškodenie strechy v dôsledku padnutých konárov.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Konáre prevísajúce na susedov pozemok" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.