Máte
otázku?

Konáre prevísajúce na susedov pozemok


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Konáre prevísajúce na susedov pozemok

Dobrý deň. Odrezal som konáre susedovho stromu, ktoré presahovali na môj pozemok. Môžem tieto konáre primeraným spôsobom a opatrne prehodiť na susedov pozemok bez toho, aby som ho informoval o prehodení? Je sused povinný tieto konáre prijať, ak som ho o prehodení neinformoval? Spomenuté konáre mi vrátil naspäť. S pozdravom.

Odpoveď: Konáre prevísajúce na susedov pozemok

Dobrý deň. Na základe ustanovenia § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka in fine je sused, do práva ktorého sa prevísajúcimi konármi zasahuje, oprávnený odstrániť prerastajúce konáre (rovnako to platí aj o koreňoch stromov). Toto oprávnenie je však limitované v tom smere, že sa tak nesmie urobiť v nevhodnej ročnej dobe a nešetrným spôsobom. Zákon však už žiadnym spôsobom neupravuje, ako sa má nakladať s odstránenými konármi. Podľa môjho osobného názoru zostávajú odstránené konáre vo vlastníctve toho, komu patrí strom, z ktorého pochádzajú. Z uvedeného usudzujem, že o ich odstránenie by sa mal postarať práve vlastník.

 

Trápi vás "Konáre prevísajúce na susedov pozemok" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Konáre prevísajúce na susedov pozemok (Občianske právo)

Dobrý deň, Od suseda nám na pozemok prerastá burina a konáre stromov. Ako máme postupovať, aby to odstránil? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Konáre prevísajúce na susedov pozemok

(odpoveď odoslaná: 16.05.2022)

Dobrý deň,
v prvom rade ho treba vyzvať, aby odstránil takto prerastajúce konáre a burina. Ak tak nespraví sám, tak budete môcť Vy sám spraviť zásah a orezať konáre. Jediné, čo musíte dodržať je, aby to nebolo vykonané v nevhodnom vegetačnom období (napríklad teraz keď stromy kvitnú, rodia).


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Konáre prevísajúce na susedov pozemok (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som sa Vás opýtať. Vedľa môjho domu má sused približne 35 metrový topoľ, jehož konáre sa odlamujú a padajú mi na strechu. Tá je následne poškodená a sused topoľ odstrániť nechce. Čo by som mal robiť? Ďakujem.

Odpoveď: Konáre prevísajúce na susedov pozemok

(odpoveď odoslaná: 13.06.2017)

Dobrý deň. Pokiaľ daný strom sused odmieta odstrániť a Vy chcete vo veci zjednať nápravu, zrejme sa nevyhnete súdnemu sporu. V rámci súdneho konania sa môžete domáhať toho, aby bola Vášmu susedovi uložená povinnosť odstrániť daný strom. Nie je tiež vylúčené, aby ste sa domáhali náhrady škody za poškodenie strechy v dôsledku padnutých konárov.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Konáre prevísajúce na susedov pozemok" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.