Outsourcing právnych služieb

Skôr ako prejdeme k samotnému outsourcingu právnych služieb je žiadúce objasniť samotný pojem.

V preklade pojem outsourcing znamená vonkajší zdroj (z angl. outside - vonkajší, resource - zdroj), outsourcovať znamená potom zabezpečovanie vybranej činnosti z vonkajších zdrojov, teda koncepciu práce, ktorá sa zakladá na odbere zdrojov z oblasti mimo podniku, alebo inakšie,  jednotlivé podnikové procesy vykonáva externý poskytovateľ služieb alebo výroby.

Zjednodušene povedané, outsourcing je špeciálna forma externého obstarávania pôvodne interne vykonávaných výkonov, pričom je zmluvne stanovená dĺžka a predmet výkonu.

Pojem je to možno zložitý, ale stal sa známym hlavne v 80- tych rokoch minulého storočia v súvislosti s veľkými IT ousourcingovými zmluvami od General Motors, Eastman, Kodak, a následne sa rozšíril do takmer všetkých podnikových procesov a odvetví hospodárstva v spoločnosti. Outsourcing sa stal pre tieto spoločnosti cestou, ako sa stať flexibilnejším a viac prispôsobiteľným v súvislosti so zmenami na trhu. Podnikateľské subjekty vo všeobecnosti si uvedomili, že outsourcovaním vybraných služieb a činností dokážu tieto zaistiť často kvalitnejšie, rýchlejšie a lacnejšie ako prostredníctvom vlastných zamestnancov. Špecializované firmy majú spravidla pre daný odbor skúsenejších pracovníkov a aj samotnú hmotnú a nehmotnú základňu pre outsourcované služby a činnosti. Príkladom sú napr. logistika, strážne služby, upratovacie služby a iné, prípadne aj časti procesov potrebných pre finálny výrobok).

Výnimkou nie je ani outsourcing právnych služieb.

Outsourcing právnych služieb je v dnešnej dobe čoraz častejšie využívanou metódou pri zabezpečení právnej agendy podnikateľských subjektov - právnických alebo fyzických osôb, v ziskovej aj neziskovej sfére a je tak spôsobom pokrytia ich právneho fungovania.

Základom služby právneho outsourcingu je zmluvný vzťah, kde je definovaná a dohodnutá forma a rozsah spolupráce, ako aj spôsoby jej využitia a nároky na prevádzku. Outsourcing právnych služieb spočíva v prevzatí dohodnutých častí právnych úloh a činností klienta dodávateľom právnych služieb - advokátskou kanceláriou.

Naša advokátska kancelária poskytuje outsourcing právnych služieb, pričom môže riešiť  kompletnú vnútornú agendu klienta (valné zhromaždenia, zmeny spoločnosti , právne vzťahy medzi orgánmi spoločnosti, vnútropodnikové smernice, otázky ochrany osobných údajov, pracovnoprávnu agendu a podobne.

Súčasťou týchto outsourcingovaných právnych služieb sú aj vonkajšie právne vzťahy, teda vzťahy  voči obchodným partnerom resp. iným subjektom, s ktorými klient prichádza do kontaktu ( správne, daňové, colné orgány, komentovanie obchodných zmlúv, zastupovanie klienta v rokovaniach s obchodnými partnermi a riešia sa ďalšie úlohy podľa potrieb klienta).

Našim cieľom v oblasti právneho outsorcingu je vytvoriť pre klienta podmienky neustálej kvalitnej starostlivosti a možnosti využitia servisu celej kancelárie presne na mieru potrieb klienta.

Na základe uzatvorenej zmluvy naša advokátska kancelária následne rieši všetky právne záležitosti klienta, ktorému týmto ubúda mnoho problémov v právnej stránke jeho podnikania a právneho fungovania.

Uvádzame, že máme overených špecializovaných právnikov, advokátov a iných špecialistov, s  ktorými poskytujeme outsourcované právne služby či už na základe dlhodobej alebo krátkodobej, ad-hoc externej právnej výpomoci, pre konkrétne úlohy, prípadne pre dočasný výpadok interných právnikov, alebo pre doplnenie špecializácie Vašich právnych tímov pre určité - vzájomne dohodnuté oblasti.

8 základných výhod outsourcingu právnych služieb pre klienta :

1./ Ekonomické a personálne výhody , čo znamená, že klient má záruku dostupnosti tímu našich odborníkov, ktorí sú oboznámení s právnym stavom podnikania klienta, a tento nemusí zamestnávať právnych odborníkov, ktorých ani nie je ochotný dlhodobo zamestnať a ponúknuť im súčasne aj osobný a profesijný rast.

2./ Za outsourcované právne služby preberá zmluvnú zodpovednosť a záruky naša advokátska kancelária. Ochrana citlivých a dôverných informácií je samozrejmosťou (zákonná povinnosť mlčanlivosti Advokátskej kancelárie).

3./ Advokátska kancelária (AK) si hradí všetky náklady na vzdelávanie, na kúpu právneho software a literatúry, zamestnanci AK sú vzájomne zastupiteľní. Advokátska kancelária upozorňuje klienta na všetky zákonné povinnosti, ktoré mu vyplývajú z príslušných predpisov a neustálym právnym dohľadom nad činnosťou klienta eliminuje možné riziká a škody.

4./ Naša advokátska kancelária je poistená pre prípad zo zodpovednosti za vznik škody a to až do výšky 1,5 mil. Eur. Poznamenávame, že právnik ako zamestnanec klienta pritom zodpovedá len v zmysle ustanovení Zákonníka práce, pri škode spôsobenej z nedbanlivosti je maximálna výška náhrady škody do výšky 4- násobku priemerného mesačného zárobku).

5./ Outsourcing právnych služieb sa poskytuje podľa dohody s klientom písomne, podľa potreby sa poskytuje služba aj v mieste sídla klienta, cez internet, skype, všetko na základe nastavení rozsahu spolupráce s klientom.

6./ Klient vopred pozná náklady, ktoré bude uhrádzať za outsourcing právnych služieb.

7./ Najdôležitejšou výhodou je však to, že klient môže viac času a prostriedkov môže venovať  hlavnému predmetu svojho podnikania.

8./ Klient má vytvorený vlastný online prístup, v ktorom môže sledovať stav svojich vecí (spisov).

Základom dobrého outsourcingu právnych služieb je podrobná analýza východzieho stavu klienta, ktorú tiež poskytuje naša advokátska kancelária.

Analýza predstavuje preskúmanie a zhodnotenie právneho stavu existujúcich dokumentov klienta od zakladateľských listín, cez záväzky a pohľadávky, pracovné zmluvy, interné smernice až po obchodné zmluvy, právny stav nehnuteľností, právny stav rôznych povolení, až po prebiehajúce súdne spory.

Prečo si vybrať pre outsourcing právnych služieb našu kanceláriu?

Našim zámerom je poskytovať klientom vysoko kvalifikované a odborné služby v právnej oblasti. Sme kanceláriou s niekoľkoročnými skúsenosťami v oblasti outsoursingu a poskytujeme tieto služby so zameraním na občianske, obchodné, pracovné právo, právo obchodných spoločností, podnikania, nehnuteľností, vrátane spisovania potrebných podaní, zastupovania, ako aj navrhovania optimálnych riešení pri správe a vymáhaní pohľadávok. Spolupracujeme so špecialistami a profesionálmi z rôznych odvetví a právnych disciplín (audítori, znalci).

Základom Outsourcingu právnych služieb bude zmluvný vzťah, kde bude definovaná naša forma spolupráce a jej rozsah.

Ako o službu požiadať?

Zadajte dopyt cez kontaktný formulár s informáciou o Vašich požiadavkách na outsourcing právnych služieb.

Spojíme sa s Vami, urobíme analýzu právneho stavu vo Vašej spoločnosti a navrhneme vhodné riešenia.

Autor
JUDr. Milan Ficek, advokát

Najnovšie články: