Spôsobenie škody pod vplyvom alkoholu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Spôsobenie škody pod vplyvom alkoholu

Dobrý deň, rád by som sa opýtal, či je možné podať sťažnosť voči začatiu trestného stíhania, ak v uznesení nie sú uvedené všetky fakty. Došlo k poškodeniu cudzieho auta pri parkovaní, čo si môj otec nevšimol a z miesta nehody odišiel. Šlo iba o ľahko poškriabaný nárazník, pričom škoda bola preplatená z PZP a na našom aute nebolo žiadne viditeľné poškodenie. Po nehode majitelia auta k nám prišli domov a na otca kričali, vyhrážali sa mu tým, že podajú sťažnosť na súd. Toto vyvolalo u otca nervóznost a napil sa. O dve hodiny neskôr sa majitelia vrátili spolu s policajtom, ktorý otca vyzval na dýchaciu skúšku. Otec je teraz stíhaný za trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, hoci on tvrdí, že pred jazdou alkohol nepil. Je teda možné sa nejak brániť proti takémuto uzneseniu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Spôsobenie škody pod vplyvom alkoholu

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 185 ods. 2 Trestného poriadku nie je možné voči uzneseniu o začatí trestného stíhania podať sťažnosť. Proti uzneseniu o začatí trestného stíhania nie je možné podať žiadny opravný prostriedok. Sťažnosť budete môcť podať až proti uzneseniu o vznesení obvinenia voči Vášmu otcovi. V tomto uznesení bude tiež uvedený opis skutku s uvedením miesta, času... za ktorých došlo k spáchaniu trestného činu. Ak ani v tomto uznesení nebudú všetky skutočnosti uvedené úplne a tak ako sa naozaj stali, môžete voči tomuto uzneseniu podať sťažnosť. V sťažnosti uveďte presný opis celého skutku (t.j. priebehu od poškodenia auta až po príjazd policajnej hliadky). Rovnako môžete v sťažnosti hneď označiť aj prípadných svedkov, ktorí videli Vášho otca tesne po príjazde domov, prípadne ktorí boli svedkami hádky, kriku a vyhrážania sa u Vás doma po príchode majiteľa poškodeného vozidla. Rovnako uveďte to, že policajti dali Vášmu otcovi fúkať približne po 2 hodinách od jeho príchodu domov a odparkovaní motorového vozidla (bolo by iné, keby mu dali fúkať tesne po tom ako vystúpil z auta).