Musí byť plnomocenstvo súčasťou zápisnice o schôdzi vlastníkov bytov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Prešov

Otázka: Musí byť plnomocenstvo súčasťou zápisnice o schôdzi vlastníkov bytov?

Pozdravujem Vás! Láskavo by som Vás požiadal o fundovanú odpoveď v nasledujúcej veci a týkajúce sa nášho nasledovného postupu: Včera som na základe plnomocenstva zastupoval manželku na schôdzi vlastníkov bytového domu. Schôdzu zvolal správca, ktorého reprezentoval právnik. Ten konštatoval, že plnomocenstvo je v súlade so zákonom. Manželka do plnomocenstva uviedla aj písomný príspevok (o situácii v našom bytovom dome a s návrhom riešení) s tým, že žiadala, aby zvolávateľ schôdze umožnil jeho prečítanie. Právnik však zasiahnul a nahlas vyhlásil, že to nedovolí, pretože všetko sú podľa neho už po prečítaní úvodných riadkov lži a nezmysly. Opýtal som sa ho, ako môže takto konštatovať, keď nebol ani na jednej schôdzi, a tým v podstate ovplyvňuje ostatných vlastníkov. Odpovedal mi, že správca zvolal schôdzu a on takto rozhodol. Ďalej som sa ho opýtal, či bude plnomocenstvo súčasťou zápisnice. Odpovedal, že nie, pretože žiadny zákon to nenariaďuje. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Musí byť plnomocenstvo súčasťou zápisnice o schôdzi vlastníkov bytov?

Dobrý deň, podľa § 14 ods. 6 zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže v listinnej podobe, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho pri hlasovaní zastupovala. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze vlastníkov rade alebo zástupcovi vlastníkov alebo na požiadanie aj vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome. Splnomocnenec je teda povinný preukázať sa riadnou plnou mocou bez toho, aby táto tvorila súčasť prezenčnej listiny. Z hľadiska právnej istoty je však vhodné, aby aspoň kópia plnomocenstva tvorila súčasť písomného záznamu o schôdzi vlastníkov bytov, nakoľko o zastúpení jedného z vlastníkov a jeho hlasovaní nemôžu byť pochybnosti. V zmysle § 14 ods. 1 zákona, vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a na schôdzi vlastníkov hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o všetkých veciach, ktoré sa týkajú správy domu, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku. Predpokladom uplatňovania tohto práva je aj právo vyjadrovať sa k otázkam, o ktorých sa rozhoduje. Preto je v rozpore s logikou uvedeného, aby Vám niekto zakazoval a bránil Vám vyjadrovať sa na schôdzi. Už vôbec nie zo strany osoby (právnik v sprievode správcu), ktorého právomoc zúčastňovať sa schôdze vlastníkov bytov a zasahovať do nej, je viac ako pochybná.