Odvolanie proti platobnému rozkazu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava

Otázka: Odvolanie proti platobnému rozkazu

Dobrý deň. Dostali sme platobný rozkaz, proti ktorému sa chceme odvolať. Veriteľ si uplatňuje vyplatenie pohľadávky za práce, ktoré nikdy nevykonal. Pred vydaním platobného rozkazu sudcu predložil faktúru. Na faktúre chýba číslo objednávky, keďže žiadna písomná ani ústna objednávka neexistuje, teda nevznikol žiadny záväzkový vzťah. Na objednávke je nesprávne uvedené dokonca aj meno dlžníka a chybné číslo ulice. Okrem toho veriteľ tvrdí, že práce údajne odovzdal 22.6.2014 a faktúru vystavil až 2.9.2014. Neexistuje žiadny odovzdávací protokol potvrdzujúci prevzatie údajných prác. Ide o jednostranné tvrdenia veriteľa, že práce vykonal a vystavil na ne faktúru. Veriteľ je živnostník, platca DPH. Je takáto pohľadávka vymožiteľná? Na čo je potrebné v odvolaní poukázať? Ďakujem vopred za radu. S pozdravom a s prajem pekného dňa.

Odpoveď: Odvolanie proti platobnému rozkazu

Dobrý deň, odvolanie proti platobnému rozkazu sa nepodáva. Opravným prostriedkom je odpor. Odvolanie sa podáva iba voči trovám. Preto svoje podanie pomenujte "Odpor proti platobnému rozkazu".

Pokiaľ ide o veriteľa, ten musí preukázať existenciu pohľadávky. Samotná faktúra ešte neznamená, že práce boli vykonané. Tiež musí preukázať dohodu o cene a predmet diela alebo činnosti, ktorú vykonával. Nemenej dôležitou podmienkou je aj odovzdanie diela (prác).

Vám stačí pohľadávku popierať, dôkazné bremeno je na veriteľovi.

Ak v súdnom konaní uspejete, máte právo aj na náhradu trov súdneho konania a ak by ste boli zastupená advokátom, tak aj advokátske trovy. Celé konanie by teda nakoniec zaplatil dlžník a Vás by to nič nestálo.

Ak sa obávate, že by dlžník mohol uspieť poraďte sa o svojej veci s advokátom. V konaní môže dlžník predvolať aj svedkov, môže predložiť falošné doklady, ktoré je potrebné rozporovať a navrhnuť protidôkazy.