Prečin ublíženia na zdraví a prečin výtržníctva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Prečin ublíženia na zdraví a prečin výtržníctva

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, aký trest môže byť uložený za prečin ublíženia na zdraví a výtržníctva podľa paragrafu 156 ods.1 Trestného zákona. Nikdy som v živote nebola trestaná. Poškodení boli na pracovnej neschopnosti 8 dní, jednalo sa o ľahké zranenie, nič vážne. Prosím, poraďte mi, čo mi môže hroziť za toto. Ďakujem.

Odpoveď: Prečin ublíženia na zdraví a prečin výtržníctva

Dobrý deň

nie je možné presne napísať z informácii, ktoré ste uviedli, aký trest obvinenému (pokiaľ už bolo vznesené obvinenie) hrozí. Pokiaľ dotyčný nebol súdne trestaný, ide o poľahčujúcu okolnosť. Taktiež je tu možnosť uzavrieť dohodu o vine a treste a vtedy sa môže uložiť nižší trest. Všeobecne podľa §156 ods. 1 zák. č. 300/2005 Trestný zákon: “1) Kto inému úmyselne ublíži na zdraví, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až dva roky.” Podľa § 364 zák. č. 300/2005 Trestný zákon: “1) Kto sa dopustí slovne alebo fyzicky, verejne alebo na mieste verejnosti prístupnom hrubej neslušnosti alebo výtržnosti najmä tým, že a) napadne iného, b) hanobí štátny symbol, c) hanobí historickú alebo kultúrnu pamiatku, d) hrubým spôsobom ruší priebeh verejného podujatia, najmä nedovoleným použitím pyrotechnického výrobku, násilným poškodením sedadla alebo časti športového zariadenia slúžiacej na oddelenie sektorov, vhodením nebezpečného predmetu na športovisko alebo na iné miesto konania podujatia alebo e) vyvoláva verejné pohoršenie vykonávaním pohlavného styku alebo vykonávaním sexuálneho exhibicionizmu alebo iných patologických sexuálnych praktík, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky. 2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1a) z osobitného motívu, b) závažnejším spôsobom konania, c) v prítomnosti skupiny osôb mladších ako osemnásť rokov, d) na chránenej osobe, alebo e) hoci bol za taký alebo obdobný čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch odsúdený alebo v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý.”