Dobrý deň,
trestného činu výtržníctva podľa § 364 ods. 1 sa dopustí ten, kto slovne alebo fyzicky, verejne alebo na mieste verejnosti prístupnom hrubej neslušnosti alebo výtržnosti najmä tým, že
a) napadne iného,
b) hanobí štátny symbol,
c) hanobí historickú alebo kultúrnu pamiatku,
d) hrubým spôsobom ruší priebeh verejného podujatia, najmä nedovoleným použitím pyrotechnického výrobku, násilným poškodením sedadla alebo časti športového zariadenia slúžiacej na oddelenie sektorov, vhodením nebezpečného predmetu na športovisko alebo na iné miesto konania podujatia alebo
e) vyvoláva verejné pohoršenie vykonávaním pohlavného styku alebo vykonávaním sexuálneho exhibicionizmu alebo iných patologických sexuálnych praktík.
Za splnenia vyššie uvedeného sa páchateľ potrestá odňatím slobody až na tri roky.
V prípade, ak osoba - páchateľ spácha trestný čin za splnenia niektorého osobitného kvalifikačného pojmu, a to: z osobitného motívu, alebo závažnejším spôsobom konania, alebo v prítomnosti skupiny osôb mladších ako osemnásť rokov, na chránenej osobe, alebo hoci bol za taký alebo obdobný čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch odsúdený alebo v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.
Trestný zákon upravuje trestný čin nebezpečného vyhrážania v ust. § 360 TZ. Základnú skutkovú podstatu naplní ten, kto sa inému vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu. Páchateľ sa potrestá odňatím slobody až na jeden rok.
Prísnejšia skutková podstata uvedená v ods. 2 tohto ustanovenia sa použije v prípade, ak páchateľ spácha tento trestný čin nebezpečného vyhrážania závažnejším spôsobom konania, alebo na chránenej osobe, alebo preto, aby inému zmaril alebo sťažil uplatnenie jeho základných práv a slobôd, z osobitného motívu, prípadne verejne.
Nakoľko ide o trestné činy s úmyselným zavinením, za ktorý TZ v osobitnej časti ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby neprevyšujúcou päť rokov, ide o prečiny. Vzhľadom na to prichádza do úvahy možnosť súdu uložiť peňažný trest, ak s prihliadnutím na povahu spáchaného prečinu a možnosť nápravy páchateľa trest odňatia slobody neukladá. Pri ukladaní peňažného trestu súd prihliadne na osobné a majetkové pomery páchateľa. Peňažný trest neuloží, ak je zrejmé, že ho odsúdený nebude schopný zaplatiť.
Z Vašej položenej otázky však nemožno posúdiť otázku mnohosti trestnej činnosti. Pretože, v prípade, ak by súd odsudzoval páchateľa za dva alebo viac trestných činov, neukladá trest za každý jednotlivý trestný čin samostatne, ale uloží mu tzv. úhrnný / súhrnný trest (čo je jeden trest, hoci sa môže skladať aj z viacerých druhov trestov).