Odchod zo zamestnania

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Odchod zo zamestnania

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Rád by som ukončil pracovný pomer, buď dohodou alebo výpoveďou. Pracujem na pozícii asistenta predaja už takmer tri roky, konkrétne od 11.11.2016. Mám k dispozícii ešte 23 dní dovolenky a v našej zmluve nie sú uvedené podmienky výpovede. Prosím o radu, ako by bolo pre mňa najvýhodnejšie ukončiť pracovný pomer a ako mám postupovať, ak by zamestnávateľ odmietol dohodu. Ďakujem.

Odpoveď: Odchod zo zamestnania

Dobrý deň,

čo je pre Vás výhodnejšie, závisí od toho, či máte záujem skončiť pracovný pomer čo najskôr, či chcete využiť aj zostávajúce dni dovolenky, a pod. Ak chcete, skončiť čo najskôr a bez výpovednej doby, potom je výhodnejšia dohoda. Môžete Vášmu zamestnávateľovi predložiť návrh dohody na skončenie pracovného pomeru k určitému dátumu. Ak odmietne, potom Vám ostane len výpoveď. Výpoveď môžete podať aj bez uvedenia dôvodu, no v zamestnaní musíte zotrvať aj počas plynutia výpovednej doby. Výpovedná doba býva väčšinou dohodnutá v pracovnej zmluve, ak ju nemáte dohodnutú potom sa bude postupovať podľa Zákonníka práce- § 62 ods. 6 a 7:

Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace. Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak.