Obmedzenie spôsobilosti na právne úkony ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Košice

Otázka: Obmedzenie spôsobilosti na právne úkony ?

Dobrý deň, rada by som sa informovala o tom, ako mám postupovať, aby bol návrh zamietnutý. Mám 24 rokov a už od svojich 16 rokov som diagnostikovaná s hranicou poruchou osobnosti a ADHD. Liečila som sa vo viacerých zariadeniach a u rôznych psychiatrov, naposledy pre psychotickú epizódu, ktorá bola spôsobená užívaním drog. Momentálne som už čistá viac ako rok, pravidelne užívam lieky a chodím ku svojej psychiatričke. Súčasne som v ambulantnej starostlivosti, ale kvôli diagnostikovaným ochoreniam si neviem nájsť zamestnanie.

Žijem u svojej starej mamy, ktorá podala návrh.

Odpoveď: Obmedzenie spôsobilosti na právne úkony ?

Dobrý deň,

ďakujeme  za Vami položenú otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne :

I. PRÁVNA ÚPRAVA

        Základná právna úprava vychádza z ust. §§ 10 a nasl. Obč. zákonníka :

"Spôsobilosť fyzickej osoby mať práva a povinnosti vzniká narodením. Spôsobilosť fyzickej osoby vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať práva a brať na seba povinnosti (spôsobilosť na právne úkony) vzniká v plnom rozsahu plnoletosťou /dosiahnutím 18 roku veku/. Ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, nie je vôbec schopný robiť právne úkony, súd ho pozbaví spôsobilosti na právne úkony."

"Ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, alebo pre nadmerné požívanie alkoholických nápojov alebo omamných prostriedkov či jedov je schopný robiť len niektoré právne úkony, súd obmedzí jeho spôsobilosť na právne úkony a rozsah obmedzenia určí v rozhodnutí."

II. PROCESNÉ PRÁVNE PREDPISY

Minulosť

       Za účinnosti predchádzajúcej právnej úpravy /pred 01.07.2016/ podľa ust. Obč. súdneho poriadku /ust. §§ 176 a nasl./ mohlo dôjsť na základe rozhodnutia súdu aj  k pozbaveniu  spôsobilosti na právne úkony.  Súd mohol rozhodnúť, že upustí od doručenia rozhodnutia o spôsobilosti na právne úkony, ak by doručenie mohlo na adresáta pre jeho duševnú poruchu pôsobiť nepriaznivo alebo ak by  adresát  nebol schopný význam rozhodnutia pochopiť.

Súčasnosť

        S účinnosťou od  1.7.2016  prijatím nových procesných predpisov už nie je možné osobu pozbaviť spôsobilosti na právne úkony

        Stav sa podstate zmenil prijatím Civilného mimosporového poriadku s účinnosťou od 01.07.2016, v ktorom zakotvené zmeny vzťahujúce sa na konanie o spôsobilosti na právne úkony boli realizované  aj v súvislosti  s  pristúpením SR  k Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím /Dohovor prijatý   z 13. decembra 2006 v New Yorku/,  NR SR  schválené s platnosťou  od 25. júna 2010.

Z cit. Dohovoru  vyberáme /skrátené čl. 12 a 13/ :

        "Osoby so zdravotným postihnutím majú kdekoľvek právo na uznanie svojej osoby ako subjektu práva, uznávajú, že osoby so zdravotným postihnutím majú spôsobilosť na právne úkony vo všetkých oblastiach života na rovnakom základe s ostatnými. Zmluvné strany prijmú príslušné opatrenia, ktoré majú umožniť osobám so zdravotným postihnutím prístup k pomoci, ktorú môžu potrebovať pri uplatňovaní svojej spôsobilosti na právne úkony.

         Zmluvné strany zabezpečia, aby všetky opatrenia týkajúce sa uplatňovania spôsobilosti na právne úkony poskytovali primerané a účinné záruky s cieľom zabrániť zneužitiu v súlade s medzinárodným právom v oblasti ľudských práv.

         Strany prijmú všetky primerané a účinné opatrenia na zabezpečenie rovnakého práva osôb so zdravotným postihnutím vlastniť alebo dediť majetok, spravovať svoje finančné záležitosti,  aby osoby so zdravotným postihnutím neboli svojvoľne zbavené svojho majetku.

        Zmluvné strany zabezpečia osobám so zdravotným postihnutím účinný prístup k spravodlivosti na rovnakom základe s ostatnými.

III. SÚDNE KONANIE O SPôSOBILOSTI NA PRÁVNE ÚKONY

        Nová procesná úprava rozhodnovania o spôsobilosti na právne úkony je obsiahnutá v ust. §§ 231 a nasl. Civilného mimosporového poriadku /ďalej iba "CMP"/ kde v konaní sa rozhoduje obmedzení, zmene a navrátení spôsobilosti fyzickej osoby na právne úkony. Teda pozbavenie spôsobilosti na PÚ nie je možné.

        Z hľadiska Vami položenej otázky poukážeme na najdôležitejšie ustanovenia CMP, ktoré sú pre Vás podstatné a dôležité :

1./ Návrh na začatie konania môže podať blízka osoba, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, poskytovateľ sociálnych služieb alebo ten, kto má na veci právny záujem, ako aj ten, o koho spôsobilosti sa má konať. Ak návrh na začatie konania podáva ten, kto má na veci právny záujem, je náležitosťou návrhu aj opísanie skutočností odôvodňujúcich oprávnenie na podanie návrhu. Súd môže navrhovateľovi  navrhovateľovi, ktorým je blízka osoba /pozn. blízka osoba pre Vás je aj Vaša babka/ , uložiť, aby v lehote, ktorú mu určí, predložil lekársku správu o zdravotnom stave osoby, o ktorej spôsobilosti sa koná. Ak navrhovateľ správu v lehote nepredloží, súd konanie zastaví.

2./ Návrh na začatie konania musí obsahovať okrem všeobecných náležitostí  opísanie skutočností odôvodňujúcich zásah do spôsobilosti fyzickej osoby na právne úkony a zdôvodnenie, že iné menej obmedzujúce opatrenia nie sú možné.

3./ Podstatné pre Váš je to, že v konaní máte oprávnenie samostatne konať pred súdom v plnom rozsahu. /§ 239/ . Súd Vás musí poučiť o Vašich právach a povinnostiach, najmä o práve zvoliť si zástupcu. Budete môcť požiadať, aby sa konania zúčastňoval aj Váš dôverník, ktorý nie je jej zástupcom, o čom musíte byť poučená súdom.

4./ Rozhodnutie vo veci samej súd okrem zákonného zástupcu alebo procesného opatrovníka doručí sa aj Vám . Môžete v konaní požiadať bez ohľadu na to, či budete mať zástupcu v konaní, aby súd doručoval všetky písomnosti v konaní aj Vám.

5./ § 243 a nasl. CMP : Súd Vás v konaní vypočuje  vhodným spôsobom a spôsobom  primeraným s ohľadom na zdravotný stav. Ak je výsluch na ujmu zdravotného stavu, možno od výsluchu upustiť. Súd v takom prípade osobu, o ktorej spôsobilosti sa koná, vzhliadne. "Ak o to požiada osoba, o ktorej spôsobilosti sa koná, vyslúchne ju súd vždy." Súd v konaní ustanoví a vyslúchne znalca. Od znaleckého dokazovania možno upustiť, ak súd na zistenie skutočného stavu veci považuje za postačujúce vyslúchnuť ošetrujúceho lekára."

6./ Súd v konani na návrh znalca môže nariadiť, aby osoba, o ktorej spôsobilosti sa koná, bola najviac na štyri týždne umiestnená v zdravotníckom zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti len ak je to nevyhnutné na vyšetrenie jej zdravotného stavu.

7./  Súčasne na základe obmedzenia spôsobilosti v konaní ustanoví osobe opatrovníka. Vymedzí rozsah opatrovníckych práv a povinností v súlade s účelom, na ktorý bol opatrovník ustanovený, ktorý musí vykonávať svoje práva a povinnosti riadne a dbať na pokyny súdu. Súd dohliada na spôsob výkonu funkcie opatrovníka a opatrovníka odvolá, ak stratí spôsobilosť na výkon funkcie, porušuje povinnosti, zneužíva svoje práva alebo z iných vážnych dôvodov.

8/ Trovy konania a trovy dôkazov platí štát. Ak ten, kto podá zjavne bezdôvodný návrh na začatie konania o spôsobilosti na právne úkony, je povinný nahradiť ujmu, ktorá vznikla osobe, teda Vám, Vášmu zástupcovi alebo štátu.

IV. JUDIKATÚRA

Chceme  zdôrazniť rozsudok ÚS ČR 30 Cdo 979/2013  z 16.5.2013 :

"....  Predovšetkým pre posúdenie, čo je duševná porucha, má zásadný význam odborné lekárske stanovisko reprezentované znaleckým posudkem, a že znalecký posudek je tak jedným zo základných dôkazných prostriedkov v konaní, v ktorom má byť rozhodnuté o spôsobilosti človeka robiť  právne úkony, keď je pritom nutné celkom odmietnúť tendenciu, kedy sa súd uspokojí len so znaleckým posudkem jako s jediným dôkazom a nekriticky prevezme jeho závery, bez toho, aby ich inak overil.

        Má byť zistené, ako sa dotyčná osoba skutočne chová, ako sa prejavuje v styku s ľuďmi, ako sa stará o svoju domácnosť a ako hospodári  so svojim majetkom, a že znalci potom majú byť pri výsluchu s výsledkami takto zistenými konfrontovaný a vyjadriť sa k nim, zatiaľ čo súd musí zvážiť a rozhodnúť, či je k obmedzujúcemu zásahu do spôsobilosti právne úkony vôbec potrebné zasahovať.

         V  súvislosti s touto požiadavkou je súd povinný zistiť úplné a spoľahlivé zistenia o osobných pomeroch obmedzovaného, teda ko sa prejavuje v sociálnom kontakte se členmi obč spoločnosti , ako sa stará o svoje potreby a svojej rodiny, ako hospodári s fin. prostriedkami, ako sa prejavuje na pracovisku. Znalecký posudek je v v takomto konaní síce závažným dôkazom nesmie vašak byť jediným a nemôže nahradzovať nedostatok skutkových zistení."

V. ODPORÚČANIE

        1./ Poukazujeme  aj na zákon č. 176/2015 Z. z. o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím. Komisár podľa citovaného zákona  je oprávnený zúčastniť sa konania podľa všeobecných predpisov o konaní pred súdmi. Adresa :

Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím

Račianska 153831 54 Bratislava

          2./ Odporúčame za uvedeného stavu zistiť na okresnom súde /infocentrum súdu/ v mieste Vášho trvalého bydliska či vôbec uvedený návrh bol podaný. Adresu súdu zistíte na stránke Ministerstva spravodlivosti SR.

          3./ Následne, ak bol návrh  podaný, aby ste vyhľadala právu pomoc advokáta, ktorý Vám bude vedieť poradiť vo veci, ako aj v súvisiacich oblastiach /inv. dôchodok a pod./ Otázkou je aj to, či k podaniu návrhu /ak bol podaný/ nedošlo aj z iných dôvodov ako zo zdravotných dôvodov zo strany osoby, ktorá návrh podala.

          4./ Môžte kontaktovať aj vyššie uvedený Úrad komisára pre osoby so zdr.postihnutím, ktorý by mohol vedieť pomôcť aj s pracovným uplatnením.

           5./  Kontaktujte aj svojho odborného psych.  lekára.

           Dúfame, že sme Vám pomohli.