Dobrý deň,
vo vašom prípade ide o situáciu, kedy dochádza k rušeniu pokojného užívania nehnuteľnosti nad mieru primeranú pomerom, konkrétne nadmerným hlukom spôsobeným psom suseda.
Podľa § 127 Občianskeho zákonníka platí, že vlastník nehnuteľnosti sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval susedov, najmä hlukom, prachom, zápachom, odpadom, chovom zvierat a pod., alebo čím by vážne ohrozoval výkon ich práv.
Najskôr odporúčam pokúsiť sa o mimosúdnu dohodu – opätovne kontaktovať majiteľku nehnuteľnosti, prípadne aj nájomcu, a upozorniť ich na rušenie. Je vhodné komunikáciu viesť písomne (napr. e-mailom alebo listom), aby ste mali dôkaz o tom, že ste sa snažili situáciu riešiť dohodou.
Ak k náprave nedôjde, môžete sa obrátiť na obecný alebo mestský úrad (v tomto prípade Miestny úrad mestskej časti Bratislava – Podunajské Biskupice) a podať podnet na prešetrenie rušenia nočného kľudu alebo rušenia občianskeho spolunažívania. Obec má právomoc riešiť takéto situácie, môže zásah zakázať a uložiť majiteľovi nehnuteľnosti, aby obnovil predošlý stav.
V prípade, že ani tento postup nebude účinný, môžete podať žalobu na súde podľa § 127 Občianskeho zákonníka a domáhať sa, aby súd uložil vlastníkovi nehnuteľnosti, aby sa zdržal rušenia Vašich práv, teda aby zabezpečil, že pes nebude nadmerne štekať a rušiť Vás v užívaní Vašej nehnuteľnosti, napr. tým, že zakáže, aby mali psa vonku počas noci a cez deň len počas pár hodín.
Pri posudzovaní, či ide o rušenie nad mieru primeranú pomerom, je potrebné prihliadať na konkrétne okolnosti prípadu, najmä intenzitu, frekvenciu a dobu trvania rušenia, ako aj na miestne pomery. Ak pes šteká dlhodobo, opakovane a aj v nočných hodinách, ide spravidla o rušenie nad mieru primeranú pomerom.
Odporúčam si viesť záznamy o tom, kedy a ako dlho pes šteká, prípadne si zabezpečiť svedkov alebo zvukové nahrávky, ktoré môžu slúžiť ako dôkaz v prípadnom súdnom konaní.