Nutná obrana a exces

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trenčín

Otázka: Nutná obrana a exces

Dobrý deň, večer sme sedeli v podniku a k nám prisadol jeden mladý muž, ktorý sústavne slovne otravoval dievčatá, ktoré tam so mnou sedeli. Ani po niekoľkých upozorneniach, aby odišiel, tak neurobil. Až keď celá komunikácia medzi ním a jedným dievčaťom vyvrcholila tým, že sa obaja postavili a kričali na seba a v slovách už bolo, že jej jednu udrie, tak som zareagoval a chlapca som neutralizoval niekoľkými údermi. Previezli ho do nemocnice, kde som ho prišiel na druhý deň pozrieť. Mal podliatinu na pravom oku a vraj prasknutý nos. Chcel by som sa opýtať, aký postih môžem očakávať a ako mám teraz reagovať, pretože podal na mňa oznámenie. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nutná obrana a exces

Dobrý deň. Zo stručného opisu okolností, ktoré ste uviedli vo Vašej otázke, je možné na danú situáciu aplikovať ustanovenie § 25 Tresného zákona upravujúce nutnú obranu. Bez podrobného skúmania všetkých okolností prípadu však nie je možné jednoznačne skonštatovať, či orgány činné v trestnom konaní, prípadne súd aplikujú toho ustanovenie ako okolnosť vylučujúcu protiprávnosť Vášho činu (v takom prípade by Váš skutok nebol trestným činom) alebo celú vec posúdia ako exces z nutnej obrany (v takom prípade pôjde len o poľahčujúcu okolnosť, pričom Váš skutok by bol trestným činom). Z hmotnoprávneho hľadiska v danom prípade pôjde zrejme o trestný čin ublíženia na zdraví podľa § 155 alebo § 156 Trestného zákon pričom výška hroziacej trestnej sadzby bude závisieť predovšetkým od miery Vášho zavinenia a doby liečenia poškodeného. Z procesného hľadiska budú dôležité výpovede svedkov, ktorí by mali dosvedčiť, že bez Vášho zásahu by došlo zo strany poškodeného k útoku na tretiu osobu. Potvrdilo by sa tým, že z Vašej strany išlo o nutnú obranu.