Ide o nutnú obranu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trenčín

Otázka: Ide o nutnú obranu?

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, čo sa stane v prípade, keď osoba A zaútočí na osobu B a osobu B sa bráni, ale osoba A skončí so zraneniami, ktoré vyžadujú liečbu viac ako sedem dní (jedna rana). Osoba B nemá žiadnych svedkov, však má odfotené správy z sociálnej siete, v ktorých sa osoba A priznáva k prvému útoku. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ide o nutnú obranu?

Dobrý deň. Vaša otázka je príliš stručná na to, aby bolo možné vysloviť jednoznačný právny názor. Bez ohľadu na uvedené, v prípadnom trestnom konaní bude potrebné posúdiť, či osoba B konala v nutnej obrane alebo nie. Nutná obrana je upravená s ustanovení § 25 Trestného zákona, pričom výklad k tomuto inštitútu podáva aj judikatúra. Napr. podľa R II/1965: „Stav nutnej obrany je dôvodom vylučujúcim nebezpečnosť činu pre spoločnosť a jeho nedovolenosť, takže čin uskutočnený v nutnej obrane nie je trestným činom a nemôže byť postihnutý trestnom ani inou sankciou. O nutnú obranu nejde vtedy, keď sa útok fakticky skončil alebo keď páchateľ reaguje na útok takým spôsobom, že útok v skutočnosti odpláca, a nie odvracia.“ Pre úplnosť si dovoľujem dodať, že pokiaľ by sa aj v rámci prípadného trestného konania nepreukázalo konanie v nutnej obrane, môže byť konanie osoby B považované za tzv. exces z nutnej obrany, ktorý môže byť podľa ustanovenia § 36 písm. i) Trestného zákona poľahčujúcou okolnosťou.