Dobrý deň,
vymáhať nevyplatenú časť mzdy je vždy možné. Najskôr, by ste však mali zistiť, prečo Vám bola vyplatená len polovica Vašej mzdy, informovaním sa u svojho zamestnávateľa. Ak sa Vám to nepodarí, tak je vhodné zamestnávateľa písomne vyzvať na doplatenie dlžnej mzdy, s uvedením lehoty na úhradu. Ak zamestnávateľ nebude reagovať alebo odmietne doplatiť mzdu, môžete pristúpiť k ďalším krokom:
1. Okamžité skončenie pracovného pomeru:
Ako zamestnanec máte právo okamžite skončiť pracovný pomer, ak Vám zamestnávateľ nevyplatil mzdu alebo jej časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti. Toto právo vyplýva z ustanovenia § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce.
Môžete podať podnet na príslušný Inšpektorát práce, ktorý prešetrí porušenie pracovnoprávnych predpisov zo strany zamestnávateľa a môže uložiť pokutu.
3. Vymáhanie mzdy súdnou cestou:
Ak zamestnávateľ odmietne zaplatiť, môžete podať žalobu na súd a požadovať zaplatenie mzdy spolu s úrokmi z omeškania. Súdne konanie je však spoplatnené súdnym poplatkom vo výške 6% z vymáhanej sumy.
4. Trestné oznámenie:
Nevyplatenie mzdy môže byť považované za trestný čin podľa § 214 Trestného zákona, za ktorý hrozí odňatie slobody až na tri roky.
Podľa § 214 Trestného zákona, "Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky."
Všetky tieto kroky sú odporúčané v prípade, že Váš zamestnávateľ je slovenský subjekt a v prípade, že máte pracovnú zmluvu uzatvorenú podľa Slovenského práva. Nakoľko, ak by išlo o nemecký subjekt, tak by sa Váš pracovnoprávny vzťah riadil nemeckým právom, ktoré je iné ako slovenské.