Nesúhlasím so zasielaním mzdy na účet

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Banská Bystrica

Otázka: Nesúhlasím so zasielaním mzdy na účet

Dobrý deň. Môže ma zamestnávateľ nútiť, aby mi posielal mzdu na bankový účet, aj napriek môjmu nesúhlasu? Ak áno, na základe čoho? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nesúhlasím so zasielaním mzdy na účet

Dobrý deň. Odporúčam pozrieť pracovnú zmluvu, akým spôsobom ste sa so zamestnávateľom dohodli na vyplácaní mzdy. Podľa Zákonníka práce sa mzda vypláca na pracovisku, ak sa samozrejme v pracovnej zmluve nedohodlo inak. Zamestnávateľ je povinný zasielať mzdu na účet zamestnanca len vtedy ak o to zamestnanec požiadal, alebo sa so zamestnancom dohodol, že mzdu mu bude posielať na účet. Ak ste sa so zamestnávateľom nedohodli na tom, že Vám bude mzdu posielať na účet, nie je možné Vás k tomu nútiť. Mzdu Vám môže vyplácať na pracovisku v hotovosti, alebo Vám ju môže poslať aj poštovou poukážkou na adresu Vášho trvalého bydliska. Pokiaľ je Váš zamestnávateľ právnická osoba , tak hotovostné platby môže vykonávať len do výšky 5.000 EUR. Ostatné platby musí zo zákona vykonávať bezhotovostným prevodom.