POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Neoprávnený odpredaj majetku právnickej osoby

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Trnava

Otázka: Neoprávnený odpredaj majetku právnickej osoby

Dobrý deň. V roku 2012 sme založili spoločnosť s ručením obmedzeným spolu s dvoma spoločníkmi. Po roku sme sa nedokázali dohodnúť a jeden zo spoločníkov tvrdil, že odkúpi môj podiel, čo sa doteraz nestalo. Predal majetok firmy - auto a kompletné vybavenie predajne - za približnú sumu 40 000 eur. Predmetom predaja boli potraviny a obchod sa daril veľmi dobre, avšak podľa neho to nebolo dostatočné. Momentálne neviem, ako postupovať ďalej - nezaplatil ani dane vo výške približne 4 000 eur a tiež telefónne účty. Predajňa už rok nefunguje a priestory, kde sa nachádzala, sú prenajaté inej firme. Druhá spoločníčka, ktorá je majiteľkou budovy, kde bol predtým náš obchod, teraz prenajala tieto priestory tejto inej firme. Neviem ako ďalej postupovať. Všetko teraz vlastní ona. Ďakujem vám za pomoc.

Odpoveď: Neoprávnený odpredaj majetku právnickej osoby

Dobrý deň.

V danom prípade má zásadný váznam znenie spoločenskej zmluvy, prípadne stanov, ak ich spoločnosť mala. Napr. pokiaľ ste zakladali spoločnosť s tým, že výška podielov bola rovnaká a spoločenská zmluva neustanovila inak, máte rovnaké majetkové práva ako druhý spoločník, tzn. rovnaký podiel na zisku, rovnaký vyrovnací podiel alebo rovnaký podiel na likvidačnom zostatku (v závislosti od toho, či spoločnosť existuje, zaniká účasť jedného spoločníka alebo likvidáciou zaniká celá spoločnosť). Pokiaľ druhý spoločník rozpredal majetok spoločnosti, bez toho, aby mal na to nejaký právny titul (napr. spoločenská zmluva alebo osobitná dohoda spoločníkov) a proti Vašej vôli, zrejme budete nútený domáhať sa svojho podielu súdnou cestou.

Zo stručného opisu skutkovej situácie je možné, že by do úvahy prichádzal aj postup podľa trestných predpisov (napr. trestné oznámenie na druhého spoločníka pre niektorý z nasledujúcich trestných činov: podvod (§ 221 Trestného zákona), zavinený úpadok (§ 228 Trestného zákona), porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku (§ 237 Trestného zákona), príp. iné). V rámci trestného konania by ste si (priamo Vy, prípade Vaša spoločnosť) mohli potom ako poškodený uplatňovať aj náhradu škody rámci trestného konania v tzv. adhéznom konaní.

Každopádne súdnemu procesu sa zrejme nevyhnete.